Obhájce prvenství Sylwester Bednarek pokořil laťku ve výšce 231 centimetrů a skončil druhý. „Spokojený jsem nebývale. Viděli jsme tři výkony přes 230 centimetrů, historicky třetí nejlepší výkon mítinku a nejlepší skok roku. Je to skvělé. Výbornou práci odvedl i organizační tým,“ pochvaloval si akci ředitel mítinku Zbyněk Háder.

Hlavní část sobotního programu odstartovaly v pozdním odpoledni ženy. Jejich závod opanovala výkonem 193 centimetrů Lawren Spencerová z ostrova Svaté Lucie. Stříbrnou medaili vybojovala Italka Alesia Trostová, která překonala laťku ve výšce 190 centimetrů. Cestou za tímto úspěchem ani jednou nechybovala, obhájkyně prvenství Morgan Lakeová jednou ano, a tak skončila třetí.

Na palubovce v Městské sportovní hale v Hustopečích se představily i dvě české zástupkyně. Lada Pejchalová obsadila osmou pozici, když přeskočila laťku ve výšce 184 centimetrů. „Skákalo se mi docela dobře. Povedlo se mi zase o kousek posunout. Ani pokusy na 187 centimetrů nebyly marné. Ráda jsem změřila síly se zahraničními soupeřkami a věřím, že v sezoně ještě půjdu nahoru,“ zmínila Pejchalová. Stejnou výšku jako ona pokořila i druhá domácí reprezentantka Nikola Strachová, které se to ale povedlo až na třetí pokus, a nakonec ji připadla jedenáctá pozice.


NOVÝ OBLÍBENEC


Vrcholem programu byl tradičně večerní závod mužů. Ve dvanáctičlenném startovním poli nechyběl ani český výškařský matador Jaroslav Bába, jenž obsadil výkonem 220 centimetrů jedenáctou pozici. Stejná výška se stala osudnou i pro další kvarteto závodníků. Jen o pět centimetrů výše skočil spoludržitel rekordu mítinku Gianmarco Tamberi. Ze zbylé šestice výškařů hned čtyři ani natřikrát nepřekonali laťku ve výšce 228 centimetrů. Obhájce prvenství Bednarek laťku přeskočil napodruhé, suverénní Rus Lysenko napoprvé.

Dva favorité celého podniku poté rozjásali zaplněnou hustopečskou halou tím, že napoprvé přeskočili hranici extratřídy 231 centimetrů. Porci dvou centimetrů navíc zvládl už pouze Lysenko, který tak rozhodl o výhře.

Při závěrečné one man show dvacetiletý Rus pořádně navnadil hustopečské diváky, když hned na poprvé skočil 237 centimetrů, čímž stanovil nový nejlepší výkon letošního roku. Hranici rekordu mítinku 239 centimetrů nakonec těsně nepřekonal, při prvním pokusu ovšem chybělo minimum. „Má toho hodně před sebou. Je to velmi skromný kluk, který by tu v budoucnu mohl mít stejnou popularitu jako kdysi jeho krajan Ivan Uchov,“ uzavřel Háder.