V uplynulé sezoně se oba díly seriálu zařadily mezi nejlepší specializované atletické mítinky na světě. To nebude snadné znovu zopakovat. Pořadatelé však už nyní ohlásili první velké hvězdy závodů.

„Stejně jako loni jsme i letos pro diváky přichystali několik sportovních lahůdek. Tou první je zopakování souboje o zlatou medaili z loňského halového mistrovství Evropy mezi Ivanem Uchovem a naším Jaroslavem Bábou. Tehdy v Paříži to byl úchvatný souboj a něco podobného očekáváme i teď v Hustopečích,“ říká ředitel soutěže Zbyněk Háder.

Věkově oba výškaře dělí dva roky a oba patří k tomu nejlepšímu, co světový skok do výšky momentálně nabízí. Jde o atlety, na které lidé při Hustopečském skákání pravděpodobně upřou pozornost nejvíce. Rus platí za fenomén, ale český reprezentant Bába hodlá odčinit loňský propastný rozdíl, kdy za Uchovem zaostal o dvacet centimetrů.

„Byla to velká prohra, ale také zážitek, protože Uchov skákal skvěle,“ komentoval tehdy Bába svůj nelichotivý výsledek.

Zvláštní prémie

Pro organizátory Hustopečského skákání je Uchov hlavní postavou. „Seriál je teď postavený hlavně na Ivanovi, který je už na Moravě velmi známý a přitahuje na sebe pozornost,“ představuje hlavní hvězdu mítinku slovenský manažer akce Alfonz Juck.

Loni Uchov všechny překvapil reálnými pokusy o světový rekord. Jeho nový rekord mítinku 238 centimetrů se nakonec stal nejlepším výkonem roku, a Hustopeče se tak poprvé v historii udržely na čele světových tabulek.

„Věříme, že i letos přijede dobře připravený a opět divákům nabídne skvělý zážitek. Letos jsme dohodnutí i na prémii za případné překonání světového maxima,“ prohlásil Juck, ale výšku případné odměny nechtěl zatím prozradit.

„Jsem rád, že mohu sezonu zahájit tradičně v Hustopečích. Je to jedna z mých nejoblíbenějších hal. Věřím, že laťka bude ke mně méně přísná jako loni při pokusech o světový rekord,“ nechal se slyšet Uchov.

Když se podíváme do výsledkové listiny Mistrovství světa 2011 v korejském Tegu a startovní listiny Hustopečského skákání, najdete tam stejná jména. Start v Hustopečích už potvrdili stříbrný Rus Dmitrik nebo bronzový Barry z Baham. Těsně před ukončením je i jednání o startu mistra světa Jesse Williamse z USA.

„Přidejte čtvrtého Bábu, pátého Uchova a další dva finalisty Demyanuka a Edwardse a je jasné, že už teď se v Hustopečích schyluje k velkému sportovnímu zážitku,“ spokojeně konstatuje Háder.

Také startovní listina žen už má své první hvězdy. Do Hustopečí se vrací loňská vítězka Světlana Školinová z Ruska, ale také populární Američanka Howardová. Obě závodnice mají osobní maxima přes dva metry, a tak se lze tušit, že tuto výšku budou v Hustopečích znovu atakovat.

„Věřím, že moravský seriál bude pro mě tím správným startem do olympijského roku, na konci kterého bych ráda měla medaili z Londýna. V Hustopečích chci samozřejmě obhájit své loňské prvenství a zkusit překonat i rekord mítinku,“ vzkázala pořadatelům loňská šampiónka Světlana Školinová.

V pozici české jedničky se do Hustopečí poprvé zavítá Oldřiška Marešová, která se bude chtít přiblížit k limitu na olympijské hry v Londýně, který je stanoveny na 193 centimetrů.

Bude to mít nesmírně těžké, ale pomoci by ji mohli mistryně Asie Marina Aitova z Kazachstánu, juniorská světová rekordmanka Maria Kučina z Ruska, populární Kanaďanka Nicole Forrester či mistryně Evropy do 23 let Rumunka Petrea.

S dalšími kvalitními skokany a skokankami se jedná. I v 8. ročníku Moravského výškařského turné by Hustopečské skákání mělo přinést neopakovatelné zážitky a mělo by potvrdit pozici nejvýznamnějšího halového výškařského podniku roku v České republice.

Celebrity

Do Hustopečí se těší i patronka Moravské výškařské tour, mistryně světa v trojskoku a bývalá výškařka Šárka Kašpárková.

„Každý rok se na tyto závody moc těším. To proto, že do Hustopečí se vždycky sjede momentálně to nejlepší, co je na světě ve výškařských sektorech. Je tam úžasná atmosféra, která burcuje závodníky k fantastickým výkonům a myslím, že letos to nebude jiné,“ láká všechny do hustopečské haly Šárka Kašpárková.

V roli sportovní celebrity nebude v Hustopečích sama. Do zdejší haly se chystá opět celá plejáda bývalých i současných sportovních legend. Loni se tam představil třeba světový rekordman ve skoku vysokém Javier Sotomayor.

Hustopečské skákání však není jenom hlavní závod mužů a žen. Už o den dříve se v hustopečské hale uskuteční závody žáků a dorostenců. Nebude chybět tradiční autogramiáda hvězd a závod handicapovaných sportovců. V sobotu celý program už dopoledne zahájí juniorské kategorie a B-závody žen a mužů.

„Jméno mítinku je ve světě čím dál známější. Vždyť na tyto kategorie se nám přihlásili kromě českých a slovenských závodníků i výškaři z Velké Británie, Irska, Jihoafrické republiky a Japonska,“ vypočítává nevšední zahraniční konkurenci ředitel mítinku Zbyněk Háder.

Samozřejmostí bude na hustopečském mítinku přítomnost kamer České televize a souhrnný záznam závodů poputuje i do Ruska, Ukrajiny a Švédska.