Potýká se s množstvím starostí, jak zajistit jeho plynulý chodklubu, hráčky jí to ale oplácí úspěchy na sportovní scéně. S počátkem roku 2011, v němž začíná druhá polovina mistrovských soutěží, jsme jí položili několik otázek.


Rok 2010 byl pro váš oddíl velmi úspěšný. Titul mistryň republiky, vítězství v Českém poháru, prvenství Renáty Štrbíkové na mistrovství ČR jednotlivců a její vítězství v anketě o nejlepšího sportovce regionu Břeclav za rok 2009. S čím vstupujete do roku 2011?
Hlavním cílem je opět boj o titul, i když to bude samozřejmě velmi těžké. Po první půli základní části jsme byli na prvním místě tabulky bez ztráty bodu a neporazitelnost jsme neztratili ani po prvním lednovém dvojkole, kdy jedna z hráček byla zraněna, a museli jsme použít náhradnici z řad mládeže MSK. Také v mezinárodní superlize bychom se rádi dostali co nejdále, minimálně do semifinále. To je po prvním čtvrtfinálovém utkání s Hodonínem, vysoké výhře 6:1, na dobré cestě. Ve druhé polovině roku, kdy vrcholí Český pohár, bychom rádi úspěch zopakovali. Takže cíle jsou jen ty nejvyšší.

Kdo bude největším soupeřem hráček MSK v boji o obhájení mistrovského titulu?
Jednoznačně Hodonín a Frýdlant. Hodonín se drží na druhé příčce a navíc od ledna ještě posílil o českou reprezentantku Pěnkavovou. Frýdlant má silnou jedničku, Číňanku, a potom tři přední juniorské reprezentantky. Také se může spolehnout na svou hrající trenérku Marii Hrachovou. Uvidíme, kterého soupeře nám přihraje play-off.

Jaká je strategie složení družstva do budoucna?
Družstvo chceme mít vždy co nejsilnější, abychom mohli konkurovat české špičce, a také hrát významnou mezinárodní úlohu. Neméně důležité je složení družstva, aby jednotlivé hráčky spolu ladily. Teď máme v družstvu jak útočnice, tak obranářku, jak Češky, tak cizinky, mladší i starší, zkušené, hráčky. Příležitost, a ne zrovna malou, dostává i nejlepší z řad odchovankyň Svatava Janků. Dalo by se říci, že je to ideální stav, i výsledkově jsme na tom dobře, což je určitě odrazem složení družstva. Přesto i takovéto družstvo může klopýtnout, ve sportu je opravdu možné všechno, ale snažíme se pracovat na tom, aby vše klapalo, a byly výsledky. Proto i do budoucna uvažujeme o obdobném složení, což je závislé na financích, ale také na správných kontaktech.

Uvažujete i o účasti v Lize mistrů?
V letošní sezóně se Liga mistryň nehraje, v nejbližší době má proběhnout jednání, které podle mých informací z mezinárodní unie definitivně rozhodne o existenci této soutěže pro další sezóny. Abychom mohli hrát tuto prestižní evropskou soutěž, potřebujeme hráčky, které jsou vysoko na světovém žebříčku, což znamená, že zejména objíždějí mezinárodní turnaje Pro Tour a sbírají potřebné body. Určitě je lákavé Ligu mistryň hrát, ale příprava by trvala několik měsíců. Musíme vědět dopředu, že budou zajištěny finance. Musíme mít také dostatek času k uzavření smluv s hráčkami. Ostatní náležitosti, jako jsou zajištění hracích prostor a mediální podpora, už by nebyly snad tak velkým problémem. Spoustu věcí už děláme standardně v rámci superligy. Nicméně momentálně je pro nás aktuální superliga, která je letos velmi kvalitní a divácky atraktivní. Vždyť ji hrají vítěz Ligy mistryň Linz, další účastník této soutěže Zagreb, posílený Niederösterreich a silné maďarské kluby.

Úspěšná je ale i břeclavská mládež.
Od získání titulu loni v květnu sledujeme zvýšený zájem o stolní tenis, což nás velmi těší. O mladé hráče se starají dva profesionální trenéři a trénuje se denně, o víkendech jsou utkání a turnaje, prostě stále mají nabitý program. Několik hráčů se již přibližuje k republikové špičce, v kraji patříme mezi nejlepší již déle, i přesto, že na jižní Moravě je v mládežnickém stolním tenisu velká konkurence. Náš sport je tady velmi populární. Na základě výsledků i systematické práce s mládeží nám česká asociace stolního tenisu přidělila sportovní centrum mládeže. Toto bychom rádi udrželi i do budoucna. I proto se snažíme protlačovat naše hráče do soutěží dospělých, kde získávají potřebné zkušenosti a mohou se tak zlepšovat mnohem více, než když hrají jen turnaje se svými vrstevníky. Holky startují ve 2. lize a mají za úkol ji udržet pro další sezónu. Bohužel, bude to dost těžké, protože soutěž je velmi vyrovnaná a rozdíl mezi pásmem sestupu a středem tabulky není moc velký. Pro kluky máme okresní soutěže, které ale již přestávají stačit naší výkonnosti, a proto se pokouší naše áčko postoupit do kraje. Zatím je na prvním místě.

V jakém stavu je poštorenská herna a její vybavení?
Tady jsme pokročili snad nejviditelněji. Podařilo se získat dotaci na opravu podlahy, která byla v havarijním stavu. Zároveň jsme nechali hernu vymalovat v klubových barvách a v neposlední řadě máme díky dotaci od města skládací tribunu. Utkání tak mohou probíhat v prostředí odpovídajícímu úrovni, kterou hrajeme. V nejbližší době bude třeba zakoupit nové stoly, po pěti letech při denním tréninku je totiž jejich opotřebení obrovské.

Jste také aktivní v oblasti akcí pro veřejnost, propagaci stolního tenisu, kontaktu s médii?
Díky loňskému úspěchu máme co nabízet, takže se v průběhu stávající sezóny snažíme co nejvíce prezentovat na veřejnosti. Proběhly exhibice na škole ve Valticích, společný trénink našich dětí s extraligovými hráčkami, organizovali jsme finále Českého poháru v Lanžhotě. Superligu s Linzem jsme odehráli ve sportovní hale v Charvátské Nové Vsi, kde je krásné prostředí a zároveň toto utkání natáčela Česká televize. Televize jezdí snad na každé superligové utkání natočit šoty do zpravodajství.

Máte i dobré sponzorské zázemí?
To je alfa a omega fungování celého klubu. Od financí se odvíjí úplně všechno, takže nelze nic jiného než poděkovat všem našim sponzorům a partnerům za neutuchající podporu.

Najdete si čas i na vlastní aktivní sportovní činnost?
Pravidelně sportuji od svých pěti let, bez pohybu bych těžko vydržela. I když to není tak často, jak bych si představovala. Stolní tenis hraji už spíše jen nárazově a občas vypomohu v některé z našich nižších soutěží, když někdo z hráčů vypadne a zbytečně by se kvůli tomu třeba prohrálo.