Skončil rok 2012, nastal čas bilancování. Co se v minulém roce stolním tenistům MSK Břeclav podařilo, co nového do svého programu zařadili, co čeká na další vylepšení, to jsou otázky, které jsme položili manažerce předního českého oddílu Lindě Ivanové.

Dobré výsledky stolních tenistek MSK Břeclav v roce 2012 jsou obecně známé. Co se ještě povedlo?

Kromě zisku mistrovského titulu žen jsme v prosinci přidali vítězství v Českém poháru. Nesmíme opomenout ani zlato a stříbro Honzy Vašíčka z mistrovství republiky mladšího žactva. Za úspěch považuji i nárůst zájmu o náš sport z řad mládeže a nové vybavení herny díky projektu příhraniční spolupráce s rakouským partnerem z Mistelbachu.

V polovině roku jste do nové sezóny výrazně obměnili hráčský kádr. Proč?

Téměř všem hráčkám končily v červnu smlouvy, a protože jsme jednání o smlouvách nových odložili na první dny po skončení extraligy, našly si již některé z nich jiné angažmá. S některými nedošlo ke shodě na podmínkách další spolupráce, jiné nechtěly zůstat v Břeclavi s ohledem na jejich další aktivity v místě jejich bydliště.

Týme je letos plný cizinek. Jak se vám daří zapojovat do reprezentace klubu vlastní odchovankyně a další mladé české stolní tenistky?

Na soupisce extraligy jsou kromě tří zahraničních hráček čtyři stolní tenistky ve věku třináct až šestnáct let, a všechny již nejvyšší soutěž okusily. Vybíráme zápasy, ke kterým mladá děvčata nastoupí. Soutěž nemohou hrát pravidelně, aby u nich kvůli prohraným zápasům nedošlo k demotivaci. Každá hráčka je jiná a teprve na nejvyšší úrovni se časem projeví, která může kráčet dále. Pravidelně hrají všechny druhou ligu, které patří k nejmladším týmům v soutěži.

Ženský tým je výkladní skříní klubu. Ale jak si vede mužská složka klubu?

Áčko mužů hraje druhou sezónu nejvyšší krajskou soutěž. Jedním z tahounů družstva je teprve čtrnáctiletý Honza Vašíček a do hry zasahují i další hráči jeho věku. Aby byl Honza vytížený, nastupuje i na střídavé starty v divizi za Slovan Hodonín a ve třetí lize v Havířově. Máme v klubu hodně šikovných kluků a do budoucna by mělo být naším cílem hrát vyšší soutěž. Věřím, že se většina z našich předních odchovanců dostane na minimálně na úroveň třetí ligy.

Vše začíná v práci se základnou mládeže. Jak prosperujete na tomto poli?

Základem jsou kvalitní trenéři, bez nichž bychom se dál neposunuli. My máme aktuálně takovou základnu trenérů, jakou má málokterý český klub, a pokud ji má, tak díky naprosto jiným finančním podmínkám. Mám na mysli finance od státu. Všichni naši trenéři mají nejvyšší licenci, a k tomu mnohaleté zkušenosti, jak s prací s dětmi, tak s vrcholovým sportem. Aktuální stav v našem klubu asi nejlépe vystihují stížnosti trenérů na nedostatečnou kapacitu herny (úsměv).

Výchova mladých talentů ale trvá řadu let. Neschází vám někdy trpělivost?

Naopak mám radost, když u jednotlivých hráčů vidím posun. Uvědomuji si, že vychovat špičkového hráče trvá spoustu let a navíc, i když má hráč dobře našlápnuto v mládežnických kategoriích, nic to ještě nemusí znamenat. Spíše mě mrzí, když se hráč nerozvíjí, jak by měl, a přitom na to má. Jako klub se snažíme vytvářet co nejlepší podmínky, zbytek už je na hráčích samotných. Kdo chce být výborný, musí sám projevit iniciativu a zájem. Trenér sice umí dobře poradit, ale na stole to za hráče neodehraje.

Popište, jak probíhá každodenní život v oddílu?

Tréninky mládeže probíhají od pondělí do pátku, ti nejlepší mají navíc možnost dopoledních tréninků a nově jsme zařadili jednou v týdnu regeneraci. O víkendech se většinou hrají utkání nebo turnaje. Snažíme se o zakomponování hráček áčka do přípravy našich mladých, ať již jejich účastí na tréninku mládeže nebo jiným způsobem. Například Ganna Gaponova hrála a koučovala při utkání Intercupu Vašíčka a Tušlovou. Sedět na lavičce s takovou hráčkou musí psychicky na hráče pozitivně působit.

Kromě účasti v soutěžích ale vytváříte další obecně prospěšné aktivity…

Je pravda, že sotva skončí jedna akce, už plánujeme další. Některé akce jsou přichystané k realizaci velmi rychle, ale třeba již zmiňovaný česko-rakouský projekt v rámci příhraniční spolupráce s Mistelbachem byl hodně časově i administrativně náročný. Do toho extraliga, v jejímž rámci se musíme o hráčky postarat. To vše je spousta neviditelné práce. Myslím, že si to hodně lidí v klubu plně neuvědomuje.

Manažerka stolního tenisu MSK Břeclav Linda Ivanová.Tuto náročnou práci zvládáte, přestože máte dvě malé děti. Nezmáhá vás to?

Je to opravdu náročné, naštěstí vydatně pomáhá jejich babička Eliška.

Držet celý oddíl v chodu, to si vyžaduje dobré finanční zázemí. Máte ho?

Zatím se nám rok co rok daří sehnat dostatek peněz. Ale jednoduché to rozhodně není. Když porovnám náš klub s jinými, jak v rámci stolního tenisu, tak v porovnání s jinými sporty, tak děláme za málo peněz hodně muziky.

Začíná rok 2013. S jakými plány do něj vstupujete?

Když vyhrajete ženskou extraligu a k tomu Český pohár, může být jediný cíl tyto trofeje obhájit. Bude to ale boj, a pokud budou sestavy extraligových týmů beze změny, je to pořád tak padesát na padesát. Jinak bych byla ráda, kdyby se podařilo klub ještě více stabilizovat po stránce trenérské a hlavně finanční. U mládeže budu mít radost ze zlepšení každého hráče. Na úrovni kraje patříme k nejlepším už dlouho, v současnosti naprosto dominujeme v kategorii nejmladšího žactva, kde našim hráčům patří přední příčky. Měli bychom se více posunout na celostátní úrovni a vozit pravidelně medaile z republikových turnajů. Ono to tak možná nevypadá, ale stolní tenis patří k nejrozšířenějším sportům, hraje se téměř v každé vesnici a na úrovni celé republiky je konkurence velká.

Co nejbližšího pro milovníky stolního tenisu připravujete?

Kromě domácích utkání extraligy tento víkend budeme pořádat o víkendu devatenáctého a dvacátého ledna ve Valticích celostátní turnaj mládeže pro nejmladší a mladší žactvo a turnaj juniorů do jednadvaceti let s mezinárodní hráčskou účastí.