Říká se, že poslední zápas sezony je vždycky nejtěžší. V případě házenkářů hustopečské Legaty, kteří teprve v posledním zápase definitivně rozhodli o svém postupu do první ligy, tomu tak nebylo. Svého soupeře z Maloměřic přehráli rozdílem třídy a mohli slavit zasloužený postup o třídu výš.„Když už jsme vedli o deset branek a bylo prakticky rozhodnuto, tak jsem začal střídat, aby si všichni hráči užili tu radost z vítězství," popisuje okamžiky rozhodujícího zápasu trenér Legaty Antonín Jahoda. Jeho slova jenom potvrzují to, co se o něm v házenkářském zákulisí říká. Že je sice často ostrý a nekompromisní, ale hlavně je to trenér s „lidskou" tváří.

Hlavní strůjce letošního úspěchu Legaty zažil stejnou situaci s hustopečskými házenkáři už podruhé. A jestli si ten pocit vítězství i po sedmi letech stále pamatuje? „Já si myslím, že to je zhruba stejné. Myslím si, že tento kolektiv si ten postup maximálně zasloužil," říká spokojeně.

Celá letošní sezona druhé ligy se nesla ve znamení souboje dvou celků. Hustopečí a Nového Veselí. Ti byli o třídu lepší než všichni jejich soupeři. O postupu, ale paradoxně rozhodl ten třetí vzadu, Kostelec na Hané.

„Hned na začátku sezony jsme porazili doma silný celek Nového Veselí o osm branek a celý podzim jsme hráli výborně. Až v předposledním kole jsme doma prohráli s Kostelcem. Byla to chyba hráčů, kteří podcenili soupeře. Pak i když chcete a děláte všechno možné i nemožné, tak to nejde. Takže jsme museli celé jaro čekat na chybu Nového Veselí. A oni tu chybu udělali právě v Kostelci, kde prohráli a my se tím znovu dostali do čela soutěže. My jsme pak v Kostelci vyhráli a své postavení si udrželi až do konce ročníku. Ukázali jsme, že ten kolektiv na to má a já mám z toho velkou radost," neskrývá své nadšení trenér Jahoda.

Ten si nemyslí, že by někdo z hráčů měl rozhodující vliv na postup. „Já bych chtěl pochválit všechny, ale je jasné, že rozhodla ta základní sestava. Je potřeba vyzvednout brankáře Bavlnku, který byl oporou mužstva ve chvílích, kdy se mu nedařilo. Pivot Dostalík měl celou sezonu bojovný a profesionální přístup ke všemu. Pak tu je Petr Semerád, Franěk, Jahoda, Mrkvica. Hodně mě překvapil svým výkonem nejmladší z mužstva Martin Myslík. No, on mě vlastně nepřekvapil. Já jsme věděl, co v něm je, a byla jenom otázka času, kdy se to projeví. On má velký talent a zaplať Pán Bůh to začal prodávat právě teď," pochválil mladíka zkušený kouč.

O hustopečském mužstvu se dlouho říkalo, že je složené z hráčů s extraligovou zkušeností a nadějnými mladými dorostenci, kteří se hlavně učí. Ty rozdíly už se ale smazávají. „Už se to děje před našima očima. Třeba jeden z těch mladých, Petr Blažek, se stal ústřední postavou naší obrany. V útoku má sice ještě rezervy, ale v obraně už byl v základní sestavě," dává příklad.

Nejhůře týmu bylo, když prohrál v Kostelci a s Novým Veselím. „Tam jsme měli jasně vyhrát, to mi bylo hodně špatně," přiznává Jahoda.

Teď jde hlavně o to, jakou roli bude podle Legata hrát v první lize. „Tento kádr má na to, aby hrál suverénně střed tabulky. Suverénně. Já tomu věřím. A když se trochu zadaří, tak i čelo. Stačí jen trochu štěstí a možná posílit na některých postech, aby kluci zase bojovali o postup do extraligy. Třeba levou spojku máme odpovídající jen jednu. Ale to je otázka na někoho jiného," kýve hlavou hustopečský trenér.

On sám už ale pravděpodobně na lavičce Hustopečí stát nebude. „Já už jsem to říkal jednou, že končím. A po půl roce za mnou přišli, abych se k mužstvu vrátil. Teď se podařilo postoupit a já opět říkám, že končím. Člověk by měl vědět, kdy má skončit. Já jsem to jako hráč věděl, tak doufám, že jako trenér jsem zvolil také ten správný okamžik," říká rezolutně Jahoda.

Na Hustopeče ale bude vzpomínat vždycky v dobrém. „Měl jsem tady spoustu kamarádů, proti kterým jsem dřív hrával. A pak, když jsem tady trénoval, tak se ty vztahy ještě utužili," říká se znatelným dojetím v hlase.

A to, že s postupem do první ligy zároveň odchází jedna z legend hustopečské házené, potvrzuje i skandovaný pokřik, který se ozýval z domácí šatny: „Trenére, děkujeme"…