Zanedlouho dosáhne plnoletosti, a už na podzim se jako první Břeclavan podívá do daleké Argentiny na mistrovství světa juniorů v softballu. A ne jako divák, ale jako platný hráč. Řeč je o Jakubovi Holobrádkovi, studentovi břeclavského gymnázia a jednomu z průkopníků softballu na Břeclavsku.

Jak jste se k softballu dostal?

K softballu jsem se dostal přes své kamarády na základní škole Slovacké, kde jsem se díky nim přihlásil do školního týmu. Zhruba ve stejné době jsme se začali softballu věnovat i s kluky z mého skautského oddílu, kde se už tradičně hrává. No a pak jsem přihlásili do celostátní ligy kadetů a od té doby se to se mnou veze.

Sledoval jste třeba dříve zámořskou soutěž MLB?

Abych se přiznal, tak v době, kdy jsem se softballem začínal, což bylo asi v šesté třídě, tak to jsem o něm ještě moc nevěděl. A to nejen o softballu, ale ani o baseballu. Jeho sledování je u nás docela problematické. Nejjednodušší je to přes specializované placené sportovní kanály. Na to jsem tehdy vůbec nepomyslel.

Nelákaly vás třeba i jiné, masovější, sporty?

Jiné sporty mě nejen lákaly, ale i lákají. Zkoušel jsem se věnovat několika sportům, ale do dneška se ještě aktivně věnuji volejbalu, rugby a lakrosu. Takže se rozhodně nenudím.

Softball v Břeclavi obecně nemá nijak dlouho historii. Máte vůbec představu, kdy vznikl na Břeclavsku první oddíl?

Začátky softballu v Břeclavi jsou určitě spojené s místním skautským oddílem, jehož jsem také členem. Kdy se ale začalo hrát opravdu závodně, přesně nevím. Odhaduji, že je to minimálně dvacet let, možná i více. Přesně by to určitě věděl můj kouč Vlastimil Kubát z břeclavského Centra volného času Duhovka.

Obecně v České republice je softbal celkem neobvyklý sport. Hraje se kromě Břeclavi a Lednice ještě v jiných městech nebo obcích na okrese?

Na Moravě je méně týmů než v Čechách. Praha je kapitola sama o sobě, protože počet tamějších týmu je zhruba stejný jako je jich ve zbytku republiky. Morava je také trošku více baseballová. Nejbližší softballové týmy jsou v Kunovicích, kde se hraje mužská i ženská extraliga a v Brně druhá mužská liga. Mimo to se softball hraje ještě na základních a středních školách v Šitbořicích, Dolních Dunajovicích a Kloboucích u Brna.

Máte ve vašem věku dostatek vrstevníků, se kterými byste si mohli zatrénovat, případně zahrát?

V tom je právě ten největší problém. Z mých vrstevníků už moc kluků u softballu nezůstalo, takže hraji převážně se staršími. A ve svém volnu trénuji hlavně se svým bráchou.

Jak jste zmínil, softball hraje i váš o tři roky mladší bratr Michal. Jde ve vašich stopách nebo je třeba i lepší?

Myslím si, že díky tomu, že začal se softballem dříve než já, tak bude mít v budoucnu náskok. Softball je ale hodně o zkušenostech, a ty se jen tak dohnat nedají.

Letos jste byl nominovaný do juniorské reprezentace. Jaké jsou vaše šance na konečnou nominaci na juniorské mistrovství světa?

Konečná nominace je již uzavřená a podařilo se mi do ní dostat, takže mě na podzim čeká dlouhá cesta do Argentiny.

V tom případě jste asi první Břeclavan, který se v softbale dostal tak daleko. Nebo se mýlím?

Z Břeclavi se doopravdy ještě nikdo tak daleko v softballu nedostal. V tomhle jsme s bráchou průkopníci.

Co potřebuje hráč, aby byl výborný softbalista? Předpokládám, že rychlost a postřeh. A co dál?

Hlavně chuť do tréninku. Jinak se to odvíjí od jednotlivých postů, na kterých hrají. Na zadopolaře jsou jiné požadavky než na nadhazovače nebo první metu.

Kdyby se někdo rozhodl, že si chce softbal zkusit, kde vás nebo vaše spoluhráče může zastihnout při tréninku?

To záleží i na věku. Celá situace je dost komplikovaná kvůli tomu, že v Břeclavi chybí odpovídající hřiště, což nás velmi trápí a brzdí výchovu a nábor mladých softballistů. Pro kluky na základních školách je ideální se přihlásit do softballového kroužku na domě dětí. Jako velmi dobrý start vidím účast na softbalovém příměstském táboře na konci srpna taktéž na domě dětí. Myslím že by se tam i letos našlo pár volných míst. No a pro potencionální hráče na středních školách a muže je ideální kontaktovat lednický softbalový tým Buldoků skrze kontakty na webových stránkách http://www.bulldogslednice.net.