V minulém roce vládli v domácí extralize softbalisté z Břeclavi, kteří získali svůj druhý titul. A významnou měrou jim k tomu pomohl Jakub Osička. V sezoně předvedl 155 strikeoutů a zařídil deset výher. Sezonu navíc zakončil s neuvěřitelně nízkým průměrným počtem umožněných bodů na utkání (ERA 1.18). Přitom během roku v extralize čelil 311 pálkařům.

Osička momentálně hraje na Floridě turnaj za tým New York Gremlins, kam v rámci amerických soutěží přestoupil. Během softbalového galavečera byl jmenován u dvou cen, kromě té nadhazovačské také jako MVP v play-off, kde Locos ve finále porazili Žraloky Ledenice. „Odletěl jsem v pondělí na Floridu, kde hrajeme třídenní turnaj. Chtěl bych moc poděkovat za obě ceny, moc si toho vážím. V minulém roce jsme si zvládli splnit všechny cíle. V tom příštím budeme muset nahradit trenéra Dušana Borbélyho, který od nás odchází,“ prohlásil Osička.

Dušan Borbély (v černém) po obhajobě extraligového titulu končí na lavičce Locos Břeclav.
Obhájil titul a skončil. Nejtěžší rozhodnutí, říká strůjce úspěchů Locos Borbély

Na pálce se letos dařilo argentinské posile týmu Hroši Havlíčkův Brod – Juanu Cruzu Garolinimu. V sezoně dal 24 úspěšných odpalů v sedmnácti zápasech, jeho pálkařský průměr je přes 0.500. Nejvíce homerunů předvedl George Harris, když jich nastřádal deset. „Pro mě je nejvíce zisk SuperCupu, ta euforie z výhry. To nevím, jestli ještě někdy zažiju,“ dodal Harris.

V extralize žen dominovaly hráčky z Joudrs Praha, které triumfovaly počtvrté v řadě a celkem podesáté za dvacet let. Z bohnického týmu si ocenění pro nejlepší nadhazovačku převzala Amálie Chaloupková. V sezoně zaznamenala 45 strikeoutů a měla 83procentní vítěznou úspěšnost. Zároveň byla oceněna jako nejlepší juniorka roku. „Nečekala jsem, že dostanu dvě ceny, je to celkem úlet. Vážím si toho,“ tvrdila Chaloupková.

Nejlepší pálkařkou byla zvolena Eliška Stejskalová z Cats Brno. Ze 32 utkání dala stejný počet úspěšných odpalů. Brněnský tým ale sestoupil z extraligy a není jisté, kde Stejskalová v příští sezoně nastoupí. „Věřím si na všechny nadhazovačky. Letos to byla první zkušenost, co se týče účasti Brna v extralize. Snažila jsem se holkám hodně pomoci, více jak polovina neměla totiž zkušenost s extraligou,“ prohlásila zkušená Stejskalová.

Softbalisté Locos Břeclav (ve vínovém) porazili Ledenice a obhájili extraligový titul.
FOTO: Softbalisté Locos obhájili titul. Kluci hodně vyrostli, prozradil Borbély

První ženou, která převzala ocenění pro osobnost extraliga se stala Jana Furková, kapitánka Joudrs a reprezentantka. Nejvíce bodů pro svůj tým zařídila Julie Coufalová. Celkem pro Joudrs stáhla 38 bodů z met. MVP v play-off v rámci hlasování trenérů a kapitánek týmů zvítězila Kateřina Vacková – catcher z týmu Tempo Praha. Zdobily jí dobré výkony na pálce a zároveň byla lídrem týmu.

Nejlepším trenérem za loňskou sezonu byl vyhlášen Dušan Borbély z Locos Břeclav, který s týmem získal druhý extraligový titul. „Kdybychom byli v jiném státě, tak by o nás mohl vzniknout film,“ prohlásil Borbély, který s týmem letos také ovládl prestižní evropský turnaj SuperCup. Mezi ženami byl vyhlášen nejlepším trenérem Tomáš Kusý z Joudrs Praha.

JIŘÍ UHLÍŘ

SOFTBALOVÝ GALAVEČER:
NEJLEPŠÍ NADHAZOVAČKA: Amálie Chaloupková (SK Joudrs Praha)
NEJLEPŠÍ NADHAZOVAČ: Jakub Osička (Locos Břeclav)
NEJLEPŠÍ PÁLKAŘKA: Eliška Stejskalová (Cats Brno)
NEJLEPŠÍ PÁLKAŘ: Juan Cruz Garolini (Hroši Havlíčkův Brod)
MVP PLAY-OFF: Kateřina Vacková (Tempo Praha)
MVP PLAY-OFF: Jakub Osička (Locos Břeclav)
NEJVÍCE RBI: Julie Coufalová (SK Joudrs Praha)
NEJVÍCE HOMERUNŮ: George Harris (Locos Břeclav)
OSOBNOST EXTRALIGY: Jana Furková (SK Joudrs Praha)
JUNIORKA ROKU: Amálie Chaloupková (SK Joudrs Praha)
JUNIOR ROKU: David Jaluška (Beavers Chomutov)
KOUČ ROKU EXTRALIGA MUŽI/JUNIOŘI: Dušan Borbély (Locos Břeclav)
KOUČ ROKU EXTRALIGA ŽENY/JUNIORKY: Tomáš Kusý (SK Joudrs Praha)
TRENÉRKA MLÁDEŽE: Alena Duspěvová (Eagles Praha)
TRENÉR MLÁDEŽE: Tomáš Horáček (Piranhas Beroun)
ROZHODČÍ - OBJEV ROKU: Martin Chmelík jr. (Beavers Chomutov)
ROZHODČÍ - NOVÁČEK ROKU: Marek Švec (Joudrs Praha).