Uplynulý rok se sportovcům na Břeclavsku opravdu povedl. Hokejisté HC Břeclav postoupili do druhé ligy, oslavy zažívali i volejbalisté Tatranu. Zahanbit se nenechali ani atleti.

LEDEN

Hokejová reprezentace do 17 let zakončila v sobotu čtyřdenní soustředění na břeclavském zimním stadionu. Závodník stáje Max Cursor a valtický rodák Zdeněk Mlynář získal s náskokem čtyřiceti bodů Český pohár. K jeho zisku mu stačilo čtvrté místo na mistrovství republiky v Mnichově Hradišti. Hustopečský závodník Martin Rada svůj loňský triumf na Jänner rally neobhájil. O víkendu se mu v hornorakouském Freistadtu nepodařilo se svojí Alfa Romeou dojet do cíle. O první rekordní zápis do seznamu okresních rekordů Břeclavska se postaral Adam Formánek z Lokomotivy Břeclav. Na vícebojařském mítinku Irisbus 2008 v pražské atletické hale získal v sedmiboji 4981 bodů. Pravé křídlo hustopečské Legaty Marek Jahoda si zahrál v exhibičním zápase a neproměnil svůj brejk. Vítězové Hustopečského skákání Rus Uchov a Ukrajinka Palamarová se dostali do čela světových tabulek.

ÚNOR

Obrovské zklamání zavládlo v extraligovém celku stolních tenistů po víkendové prohře s B týmem Havířova. Tato prohra značně zkomplikovala cestu do play-off. Břeclavský Hrozínek se stal v kouli mistrem Moravy. Nejúspěšnější závodnicí plaveckých závodů mládeže Hustopečský džbánek se stala domácí naděje Radka Podešťová, která získala tři zlaté medaile. Již 41. ročníku nejlépe obsazeného turnaje v České republice se dočkali fanoušci kolové v Šitbořicích, vyhráli Němci. Pod novým názvem vyběhli hrušečtí fotbalisté do jarních kol krajského přeboru – nyní jsou Sokol Podluží. Legenda poštorenského Tatranu, defenzivní záložník Ivan Dvořák, se na jaře po letech vrátil na břeclavský stadion. Mistrovství republiky v halové atletice se konalo v atletické hale pražské Stromovky. Zúčastnil se jej také čtyřlístek břeclavských atletů. Šestáková titul získala.

BŘEZEN

Motoristický pár otec a syn Antony se loučí s autokrosem a chystají se na novou závodnickou etapu svých kariér. Legata s Bystřicí neuspěla v poměru 26:30 a opuštění posledního místa v tabulce se stalo již pouze teorií. Břeclavští dorostenci vybojovali první hokejovou ligu. Podivínští přivítali osmý ročník Velké ceny Podivína v páce v městské sportovní hale. Hokejisté jdou do baráže o druhou ligu. Opět po roce se do hustopečského hotelu Centro sjeli nejúspěšnější sportovci z Břeclavska. Zvítězila skokanka Martina Šestáková. Základní škola Břeclav – Slovácká uspořádala již 30. ročník výškařské soutěže Břeclavská laťka a současně 7. ročník Memoriálu Jiřího Horníka, zakladatele této soutěže. Basketbalistům Lokomotivy Břeclav se nepodařilo udržet soutež a po roce se vrací do Oblastního přeboru II. Nakonec však hráli znovu stejnou soutěž.

DUBEN

Hokejisté Břeclavi to dokázali. K postupu do třetí nejvyšší soutěži potřebovali porazit v rozhodujícím barážovém utkání Uherské Hradiště o sedm branek. Volejbaloví příznivci na Břeclavsku se konečně dočkali. Po dlouholetém čekání si hráči poštorenského Tatranu zahrají opět druhou nejvyšší soutěž.

KVĚTEN

Na největším domácím jachtařském podniku, Pálavské Regatě, se závodníkům vysmálo počasí, přesto byl velký zájem. Stolní tenistky MSK Břeclav neprošly v semifinále extraligy přes Frýdlant. Nováček a zárověň největší favorit I.A třídy potvrdil předpoklady a zajistil si působení v krajském přeboru v příštím fotbalovém ročníku Třetí ročník Jihomoravského poháru ve streetballu se kvůli nepřízni počasí odehrál v hale Základní školy v Charvátské Nové Vsi. Útulný stadionek v Bavorech se stal dějištěm finále krajského fotbalového poháru. Známý hustopečský horolezec Miroslav Caban hlásí změnu. Stal se druhým koučem extraligových Brňanů

ČERVEN

Čínská stolní tenistka Mai se po dvou letech vrací do své vlasti. Do zahraničí odešel i nejlepší hráč hustopečského Agrotecu – Antonín Schwarzer. Z mládežnických fotbalových mužstev MSK Břeclav se nejvíce dařilo prvnímu týmu žáků, kteří postupují do divize. Házenkáři hustopečské Legaty nepřipustili v baráži s Přerovem žádné překvapení a nejvyšší domácí soutěž si zahrají i v příští sezoně. Břeclavská čtyřka s kormidelníkem vyhrála v Maďarsku na závodu olympijských nadějí států CEFTA. Fotbalový ročník 2007-2008 uzavřelo poslední kolo. Z postupu se radovaly pouze Bavory a junioři Břeclavi. Gymnastky si odnesly tři medaile z mistrovství České republiky v kombinovaném programu. Zuzana Štáhlová má bronz z trojskoku z mistrovství republiky. Odchovanec poštorenského fotbalu Jaroslav Diviš se stal posilou ofenzivních řad druholigových Vítkovic. Osm let strávil forvard Miroslav Pekárek v dresu břeclavských klubů. V červnu odchází do Rakouska. Reprezentanti břeclavského veslařského klubu excelovali na mistrovství republiky v Račicích a posbírali celou řadu medailí.

ČERVENEC

Životního úspěchu dosáhl reprezentant lanžhotského Sokola Milan Mrázek. Člen české reprezentace v silovém trojboji se ukázal na mistrovství Evropy v Lucembursku v nejlepším možném světle a za celkový výkon 660 kilogramů si odnesl zlatou medaili v kategorii Masters. V dresu prvního družstva stolních tenistek MSK Břeclav se od nové sezóny objeví Renáta Štrbíková – nejlepší hráčka České republiky. Trojskokanka Martina Šestáková dřela kvůli čtrnáctimetrové hranici dlouhé roky. V Táboře si posledním pokusem dolétla až pro letenku do Číny. MSK Břeclav získal minimálně na rok dvojici posil z olomoucké Sigmy – Fialu a Simandla. Břeclavský atlet Adam Formánek dosáhl na mistrovství republiky ve víceboji na svůj životní úspěch. Vyhrál a jeho celkový zisk byl 7446 bodů. V sedmiboji v kategorii dorostu byla na mistrovství republiky úspěšná Linda Komínková, která získala třetí místo.

SRPEN

Poštorenští volejbalisté si na tradičním memoriálu v Kobylí připsali jubilejní dvacátý triumf. Z hokejové Třebíče přestoupil do Břeclavi nový trenér mužského „A“ týmu Jiří Otoupalík, a převzal tak post hlavního trenéra po Michalovi Konečném. Trojskokanka Martina Šestáková si na olympijských hrách v Pekingu nepřipsala ani jediný regulérní pokus. První ročník cyklistického závodu Pálavský krpál nevyhrál favorit Šimůnek, ale zkušený břeclavský jezdec Petr Herman. Zdeněk Missbach skončil na místě hlavního trenéra extraligových házenkářů Legaty. Nahradil jej Martin Schober.

ZÁŘÍ

Pouze pět soutěžních utkání vydržel v pozici hlavního trenéra břeclavských fotbalistů David Kříž. Vystřídal jej staronový trenér Jiří Fryš. Břeclavští atletičtí odchovanci Martina Šestáková a Roman Novotný se stali mistry ČR, když pomohli svým družstvům k zisku titulů ve finále soutěže atletických družstev v Třebíči. Františka Kolínka předběhl na mistrovství světa v běhu do vrchu pouze jeden soupeř a získal tak druhé místo. Silový trojbojař Radovan Kaděra se z mistrovství světa v Birminghamu vracel ověnčen dvěma cennými kovy. Po zápase I. B třídy mezi domácími Bořeticemi a Velkými Bílovicemi zavládl zmatek. Fandové napadli rozhodčí i delegáta. Závěrečný závod Českého poháru v Račicích přinesl úspěch i břeclavským veslařům.

ŘÍJEN

Dračí lodě z Břeclavi slavily na Vajgaru výhru. Veteránský běžec AK Perná František Kolínek měl pět běhů před koncem sezony jistý titul mistra republiky. Stolní tenistka Břeclavi Renáta Štrbíková si zahrála na evropském šampionátu v Petrohradu. Olympijská vítězka a rekordmanka v hodu oštěpem Bára Špotáková se po roce znovu objevila v Břeclavi na finále Corny Středoškolského poháru. Ve finále domácí závodnice získaly opět druhé místo. 23.října byl vedením klubu odvolán trenér HC Břeclav Otoupalík. Nahradil jej Pavel Stloukal. Ve Velkých Bílovicích založili motokrosový klub Osička MX Team. Hustopečský automobilový závodník Martin Rada dokončil aktuální ročník na desátém místě ve své kategorii N 3.

LISTOPAD

Třetiligoví fotbalisté MSK Břeclav zakončili podzimní sezonu vítězstvím nad Frýdkem – Místkem 1:0. Díky výhře přečkají zimní přestávku na desátém místě tabulky MSFL. Jednačtyřicetiletá judistka Věra Krásná vybojovala titul mistryně Evropy. Historického úspěchu dosáhly na mistrovství České republiky ve společných skladbách v Prostějově závodnice Sportovního klubu moderní gymnastiky Břeclav, dosáhly na šesté místo

PROSINEC

V ženské kategorii Českého poháru ve stolním tenisu nezaváhaly hráčky pořádajícího MSK Břeclav a obhájily loňské prvenství. Házenkáři Legaty Hustopeče porazili Plzeň a dostali se na šesté místo v nejvyšší souteži, což je jejich historické maximum. Důležité vítězství si z předvánočního Pelhřimova odvážejí hokejisté Břeclavi. Ve druhé lize tak přečkají do Nového roku na nelichotivém, přesto ne beznadějném předposledním místě. Řeka Dyje byla ve druhý svátek vánoční v obležení diváků, kteří byli natěšení na další ročník Vánočního kilometru. jeho vítězem se stal Zbyněk Svozil z Olomouce.