Motocyklový závodník Marek Svoboda v Brně předvedl, že je velký bojovník. Po smolném pádu v devátém kole se okamžitě zvedl a závod dokončil i s poškozenými řídítky.

Na závod v Brně jste se moc těšil. Nakonec pro vás dopadl celkem zle. Jak se s tím vyrovnáváte?
Připravovali jsme se velice zodpovědně. Těšili jsme se a chtěli udělat dobrý výsledek. Pád nás trochu srazil k zemi, ale tak, jak jsme nastartovali rychle, tak jsme se z toho otřepali.

V devátém kole jste spadl. Co se přesně stalo?
Uklouzlo mi přední kolo. Nevydrželo nápor. Pneumatika byla z pravé strany už hodně opotřebovaná a podklouzla. Nebyl to těžký pád. Stačil jsem se zvednout a znovu nastartovat. Motorka byla lehce poškozená. Ohnula se mi trochu řídítka a pár dalších drobností. Jinak ale stále všechno fungovalo. Dalo se s tím dojet do cíle.

Řídítka jsou pro jezdce velmi důležitou věcí. Nebyl to tak trochu risk?
Byl. První kolo jsem se samozřejmě díval, jestli ze mě něco neteče. Komisaři na mě nemávali, takže bylo vše v pořádku. Po pár zatáčkách a rovinkách se motorka jevila dobře a mohl jsem jet dál. Bohužel už jsem nebyl tak rychlý.

Neměl jste chuť to v první chvíli zabalit?
Nikdy. To ne. Jet se musí až do cíle. Jinak to nejde.

Z dosavadních výsledků jste byl zklamaný. Pád na brněnském okruhu vám asi na psychice nepřidal…
Myslím si, že právě naopak. Když jsme motocykl na ranním warm upu pořádně rozchodili, tak jsem sebevědomí začal získávat. To samé platilo i během závodu. Na to, jakou máme techniku, jsme jezdili dobré časy. V letošním roce šla konkurence hrozně dopředu a bohužel nám se určité možnosti nepodařily zajistit. Hlavně co se týká elektroniky. Brněnská trať je hodně na motor. Ten musí být perfektně našpičkovaný.

V minulosti jste měl problémy se zápěstím a koleny. Neporanil jste si je zase při pádu?

Nic se nestalo. Nebyl to prudký pád. Šlo o podklouznutí v maximálním náklonu. Spadnul jsem z minimální výšky. Horší je případ, kdy vás to nakopne a po saltu upadnete na asfalt nebo na motorku. Tam už hrozí větší zranění. Mně se naštěstí prakticky nic nestalo. Pokud jezdec nevjede do kačírku a nezapíchne se, tak mu bezpečná zóna hodně pomůže.

V hledišti jste měl určitě mnoho známých a rodinu. Mluvili jste spolu o tom po závodě?
Byli jsme všichni rádi, že jsem dojel do cíle a posbíral jsem i nějaké body. V Evropě to na líp jak třetí místo už nevypadá.

Na co se nyní připravujete? Co vás čeká?
Mám před sebou závod v Chorvatsku. Je tam hodně technická a náročná trať. Motor není tak v zápřahu.