Pět let fungování školy bojových umění je hezký počin. Jak vás vůbec napadlo založit školu pro judisty?
Nápad založit Školu bojových umění v Břeclavi vznikl na základě projevovaného zájmu Břeclavanů. Někteří vozili své děti na trénink juda do Kostic a samozřejmě jim to působilo dost komplikací, jiní nám říkali sami, že mají o tento sport zájem. Ale Kostice jsou pro ně docela nedostupné z hlediska jejich zaměstnání. Nemohla jsem však nápad realizovat sama. Naštěstí přišel na mé pracoviště nový kolega, sportovec a nadšenec do bojových umění. A tak jsme začali společně přemýšlet a plánovat. A protože se Radek Viktorin zabýval bojovým uměním ju jutsu, řekli jsme si proč nedat možnost sportu i dospělým. Založili jsme oddíl juda pro děti a oddíl ju jutsu pro dospělé. Oba si zde navzájem pomáháme.

Jaká byla v začátcích největší překážka?
Jak to už tak bývá, největším problémem byly peníze. Obrátila jsem se na vedení Českého svazu judo, zda by nám nepomohli s investicí do žíněnek, která se pohybovala okolo čtvrt milionu korun. Odpověď byla zamítavá, jen nám popřáli hodně štěstí. Nakonec nám pomohl můj manžel, což ostatně dělá doposud

Máte přehled, kolik dětí se vám povedlo za tu dobu k judu nebo ju jutsu přivést?
Za pět let působení oddílů prošlo naší školou okolo sto padesáti dětí a osmdesát dospělých. Pro děti se snažíme být nejen trenéry, ale i kamarády, a snad i jejich vzory.

Jakými největšími úspěchy se vaše škola může pochlubit?
Největším úspěchem je pro nás fakt, že lidé mají zájem s námi cvičit. Co se týká juda, tak mezi sebou máme medailisty z republikových, vítěze mezinárodních velkých cen a šampiony Moravy. V ju jutsu je pro nás úspěchem navázání kontaktů v zahraničí a výuka instruktorů Soukromé školy na různých seminářích nebo kurzech.

Máte třeba ohlasy od soupeřů z jiných měst?
Samozřejmě máme. Nejčastěji neskrývají obdiv nad naší velkou členskou základnou, nad chováním a disciplinovaností našich svěřenců. To nám mohou závidět. Někteří však nemohou pochopit systém naší školy jako samostatné soukromé firmy.

Bojová umění se zdají být vcelku levným sportem. Je to faktor, který může děti nebo jejich rodiče zlákat?
Máte pravdu, judo i ju jutsu jsou pro dnešní dobu těmi levnějšími sporty. Důkazem je i to, že do naší základny přichází děti například z hokeje a rodiče uvádí, že to pro ně byla velká finanční zátěž. Peníze jsou hlavním faktorem pro rodiče, ale ne pro děti. Pro ty je hlavní faktor to, že se u nás mohou „vybít“.

Jaká je u vás fluktuace malých bojovníků? Kolik jich přichází a kvůli čemu naopak nejčastěji odchází?
Myslím, že jsme dobrou školou, protože k nám ročně přichází okolo patnácti dětí a odchází zhruba pět dětí. Děti končí hlavně z důvodu změny školy, a s tím spojeným přechodem na střední školu v jiném městě. S tím se nedá nic dělat.

Už jste byla někdy v situaci, kdy jste musela použít své zkušenosti a znalosti bojových umění třeba pro svou obranu?
Jako devatenáctiletou mě obtěžoval neznámý muž. Po mém chvatu z juda skončil na zemi a dál už nechtěl pokračovat. Tehdy jsem se poprvé přesvědčila, že judo v sebeobraně opravdu funguje.

Cítíte i vy osobně, že ještě máte v judu rezervy a můžete se zlepšovat?
Neřekla bych rezervy. Vše se vyvíjí, a stejně tak i judo. Pokud chci být dobrou trenérkou, je potřeba se neustále vzdělávat i v této oblasti. Tím se pak člověk stále posunuje kupředu.

Pořádáte i přednášky a semináře pro členy školy i další zájemce zvenčí. Je to pro vás dobrá reklama?
Každoročně pořádáme semináře bojových umění, kterých se zúčastňují i instruktoři ze zahraničí. Vedeme výuku ženské sebeobrany, pro děti i dospělé jsme připravili teoretickou a praktickou výuku první pomoci. Pořádáme také oddílové víkendy, kde se mohou dospělí seznámit s technikou potápění. Nápadů je pořád dost.

Prozraďte, jaký je váš skromný cíl do další pětiletky?
Samozřejmě chceme vydržet fungovat těch dalších minimálně pět let a chceme být ještě úspěšnější než doposud. Jinak to ani nejde. Naším snem je najít prostor, kde bychom mohli cvičit celý den a celý týden. Tím bychom mohli nabídnout možnost volnočasové aktivity ještě širšímu okruhu veřejnosti.