Dokonce i Radek Juška, čerstvý držitel bronzové medaile mezi dospělými dálkaři, musel o cenný kov tvrdě bojovat. Sice měl v dálce papírově velký náskok před ostatními, ale o zlato se pral do posledního pokusu.

Devatenáctiletý rodák ze Staroviček vedl po celý průběh soutěže, ale do finále postupoval jen s náskokem dvou centimetrů. Teprve pátý skok měřící 709 centimetrů rozhodl. I když další dva závodníci se mu přiblížili na sedm centimetrů.

„Radek byl po týdnu tvrdého tréninku unavený, přesto dokázal dálku vyhrát. Forma na mistrovství světa snad vydrží," prozradil Juškův trenér Zbyněk Chlumecký.

Druhý den nastoupil junior Lokomotivy i na trojskok, který dlouho neabsolvoval.

„Trojskok jsme vůbec netrénovali. Byly to jen doplňkové závody, aby byl Radek oba dva dny v akci. Přesto nezklamal a vytvořil si dokonce osobák," potěšilo Chlumeckého.

Juška se v trojskoku držel průběžně na třetím místě, předposledním skokem se sice dostal dokonce na stříbrnou pozici, ale v posledním pokusu ji opět ztratil. Přesto si přivezl bronz za osobní rekord 14,57 metru.

Devatenáctiletý atlet břeclavské Lokomotivy odjede stejně jako dalších 14 šťastlivců z České republiky v polovině července do Barcelony na MS juniorů.

Sedmnáctiletá Adriana Bzirská měla od trenéra za úkol získat zlaté nebo stříbrné medaile. Za každou takovou medaili navíc slíbil břeclavské vrhačce dort. Sledoval tím to, aby byla nominovaná na mezistátní utkání dorostu ČR – Slovensko – Maďarsko.

Ve vrhu koulí vedla Bzirská po třech pokusech (13,82 m), pátým pokusem se dostala dokonce přes 14 metrů (14,07 m). To se ale nelíbilo její soupeřce Jelínkové z Tábora, která ji přehodila o jediný centimetr. Vyskočilová již před tím vrhla 14,21 m a vyhrála, na Bzirskou tak zbyl jen bronz a první dort unikl.

„V kouli jsem měla obrovské rezervy, to vím na sto procent. V disku už to nebylo tak hrozné, ale i tam jsem měla na víc. Nedá se nic dělat, život jde dál," nechala se slyšet Bzirská, která se nakonec dočkala i slibovaného dortu. Za stříbro v disku.

Zlato v disku zase brala Jelínková, nedala se porazit, když vyhrála o 51 centimetrů. Bzirská zabojovala, pátým pokusem se osobním rekordem a rekordem Břeclavska všech kategorií s hodnotou 37,98 metru dostala na druhé místo, za které by měla být nominovaná na zmíněné mezistátní utkání.

Slušnou bilanci doplnila nečekaně i dorostenecká trojskokanka Barbora Boháčková, která se výrazně zlepšila na 11,41 m (čtvrtý nejdelší skok historie) a získala bronzovou medaili. Ve stejné disciplíně byla ještě Adamíková sedmá výkonem 10,99 m.

Nedařilo se juniorovi Adamu Hrozínkovi, kterému chybělo v oštěpu jedno místo, aby se probojoval do osmičlenného finále, a měl tak další tři pokusy. Na deváté místo mu stačilo hodit 49,25 m. Ve stejné disciplíně juniorek byla Ošmerová jedenáctá v letošním maximu 34,75 m. Nejhůře dopadl junior Marek Fojtách v kladivu, když neměl ani jeden zdařilý pokus.