Břeclavský silák Radovan Kaděra se chystá na své první mistrovství světa. Koncem října letí do ruského města Togliatti, kde světový šampionát federací WPC a nejsilnější WPO proběhne.
Je velmi pravděpodobné, že zasáhne jak do benčpresu, tak i do silového trojboje. Jeho cíle rozhodně nejsou malé. „V benči chci překonat svůj osobní rekord. Ten má nyní hodnotu 237,5 kg. Alespoň v jedné soutěži chci být do desátého místa,“ předsevzal si Kaděra, který v tréninku zvedl i 260 kg.
Trojboji se sice dlouho věnoval spíše okrajově, ale právě ten ho do Ruska nyní nejvíce táhne. „Trojboj, to je prostě základ,“ prohlásil s úsměvem.
Na východě to ale bude mít těžké. Sám ví velmi dobře proč. „V každé kategorii bude soutěžit minimálně deset Rusů. Oni jsou neuvěřitelní. Úspěch je pro ně otázkou cti, udělají pro něj vše,“ obává se. A to ještě nejsou uzavřeny všechny nominace.

Přesto se na svůj dosavadní vrchol kariéry těší. A to i přesto, že na lépe obsazeném závodě nikdy předtím nestartoval. I když před sedmi lety k tomu neměl daleko. Stal se českým juniorským rekordmanem v benčpresu, přesto na mistrovství nebyl nominován. „Dodnes nechápu proč. Místo mě jel nakonec David Chuděj z Ostravy. Ten získal páté místo, pak byl ale potrestán dvouletým zákazem startu za doping,“ nechápe tehdejší rozhodnutí Kaděra.

Přípravě pro světový šampionát obětoval mnoho. V srpnu se dostal ze chřipky, která mu dala dost zabrat. Přesto věří, že se dostane do špičkové formy. „Znám se. Vím, že jsem toho schopen. Ale už jsem při tréninku opatrnější. Používám bandáže na kolena, se kterými jsem měl problémy,“ řekl.
Cesta a týdenní pobyt v Rusku samozřejmě nebude zadarmo. Odhadovaná částka, kterou potřebuje, se pohybuje kolem sta tisíc korun. „Zhruba polovinu již zajištěnou mám, pomohl by mi ale zájem sponzorů,“ netají se třicetiletý sportovec.

Čeho se kromě sportovních nástrah děsí nejvíc, je let. Z Prahy do Moskvy by mělo být všecho v pořádku. Přímo do místa konání šampionátu ale letí vnitrostátní linkou. „Trefil jsem zrovna let v jednom z posledních dvou Tupolevů, které mají do konce roku povoleno létat. Snad to se mnou nespadne,“ smál se Kaděra.

Jak Břeclavan v Samaře dopadne, se ukáže až na samotném šampionátu. Kaděra se už každopádně nemůže dočkat. „Vyhrával jsem malé akce, ale na velké jsem nestartoval. Až teď,“ říká s odhodláním.