Sedmatřicet let je docela dlouhá doba. Přesně tolikrát již v Kobylí uspořádali pověstný volejbalový turnaj, který láká kluby z celé jižní Moravy a také například Slovenska.

Kobylský turnaj je vlastně dvojitý. Obě výkonnostní a věkové skupiny jsou pojmenovány po tragicky zesnulých volejbalistech. Dospělá kategorie, tedy ta, která se hraje již sedmatřicet let, nese název Memoriál Petra Zemánka.

Turnaj veteránů zaštiťuje jméno Antonína Kani.

Startovní hvizd zazní zítra v 9:15 hodin, a od té doby se volejbalový kolotoč nezastaví zřejmě až do sedmé hodiny večerní.

Dopoledne bude patřit I. a II. třídě dospělých, zkušenější skupina volejbalistů přijde na řadu hodinu po poledni.

To už by měla být pořádná výheň. Pořadatelé si „zajistil“i opravdu slunečné počasí.

„Podle předpovědi by mělo být velké horko. Nebude to žádná sranda, ale je to lepší, než abychom zmokli, tak jak se nám to podařilo loni,“ hlásil ředitel turnaje František Řačák.

Ty nejnapínavější duely, ve kterých se bude rozhodovat o konečném umístění, jsou na programu naštěstí až v příjemném podvečeru.

Hlavním lákadlem z kvanta zápasů, které se zítra v Kobylí odehrají, bude měření prvoligových týmů z České republiky a Slovenska.

Domácí soutěž pochopitelně reprezentuje dvacetinásobný vítěz Memoriálu Tatran Poštorná, který si vítězství neodvezl naposledy v 2004. Druhým z favoritů by měla být Myjava.

Tyto dva týmy v nejprestižnější skupině doplní Blansko, Hulín, Litovel a Bystřice nad Pernštejnem.

Ve druhé výkonnostní skupině bude hrát pět mužstev, mimo jiné třeba domácí výběr.

Pět mužstev je rovněž v kategorii nad 40 let. V této skupině si to rozdají také dorostenci Tatranu. Nejde o žádnou mýlku, těmto chlapíkům je čtyřicet a před lety hrávali v jednom mládežnickém výběru Poštorné.

Šest družstev je také v nejstarší skupině nad padesát let.

Všeho všudy dvaadvacet mužstev. Tedy zatím, ředitel turnaje počítá, že se mu ještě nějaké další týmy ozvou na poslední chvíli. Vloni to bylo o tři více.

I tak si toto číslo pořadatelé víc než pochvalují. „Měli jsme trošku obavy, aby ekonomická krize nezasáhla i náš turnaj. Ale jak se zdá, není tomu tak. Větší problémy jsme měli se sponzory, kteří byli trošku opatrní. Spíš byli ochotní dát nějakou materiální věc, než přímo finance. Ale všechno máme zajištěné,“ vysvětlil drobné komplikace Řačák.

Devět rozhodčích a trojice sportovně–technických komisařů dohlédne na správný průběh legendárního turnaje.

Problémy by být neměly, přeci jen mají v Kobylí s pořádáním spoustu zkušeností. Koneckonců, už je tu nějaký ten pátek pořádají.