Již od oficiálního začátku 
v půl desáté dopoledne se 
v prostoru parkoviště Racia pohybovaly zhruba dvě stovky lidí. Byly vidět úsměvy, natěšené tváře rodičů, ale i nervozita běžců. Jako první se do závodu vydali dorostenci 
a starší žáci, kteří tak zahájili nabitý program dne, jenž kromě soutěžení nabízel i bohatou doprovodnou zábavu v podobě stolního fotbalu či skákacího hradu.

Trať hlavního závodu vedla od parkoviště kolem haly, kde dříve bývala tržnice, směrem k Dyji až k mostu. Po jeho přeběhnutí minuli závodníci základní školu Kupkova a pokračovali dále podél vody. Nakonec je okolo dopravního hřiště čekal návrat do prostoru cíle a poté ještě dvě kola navrch. Ti nejmenší měli trať zkrácenou na oběhnutí Racia.

stupně vítězů
- Muži: 1. Roman Paulík, Lokomotiva Břeclav, 2. Tomáš Blaha, Přerov, 3. Dan Fiala, Týnec.
- Ženy: 1. Katarína Kuťková, Lokomotiva Břeclav, 2. Jitka Michnová, K2 Fitness VP, 3. Simona Pappová, Vyškov.

Po mnoha různých věkových kategoriích se již vše připravovalo k hlavnímu závodu na pět kilometrů, který měli obstarat muži i ženy současně. Tuto nálepku se však snažil královské distanci dne nedávat organizátor Jiří Petrjánoš. „Pro nás jsou důležité všechny kategorie stejně, ty mladší možná dokonce ještě více," říkal do mikrofonu k početnému davu přihlížejících.

Na start se postavilo celkem 86 závodníků, kteří se 
s výstřelem startovní pistole pustili na trať otestovat své schopnosti. Jako první proběhl cílem domácí závodník Lokomotivy Břeclav Roman Paulík, z žen naopak zvládla „pětku" nejrychleji Katarína Kuťková ze stejného oddílu.

Obdivuhodný výkon a velkou vůli předvedl Jindřich Hanáček z Podolí, jenž byl suverénně nejmladším běžcem startovního pole s ročníkem narození 2008. Ani mezi dospělými se však na této dlouhé trati rozhodně neztratil a doběhl na 60. místě.

Že ale nešlo ani tak o pořadí, dokládají slova jednoho 
z účastníků. „Já jsem naprosto spokojený. Začal jsem pozvolna a postupem času jsem se snažil zrychlovat. V tomhle počasí se běželo úplně samo a to je to hlavní. Nějaké umístění je až na druhém místě," svěřil se svými dojmy Marek Sítek.

Spokojený byl také pořadatel Zbyněk Chlumecký, který se postaral o to, aby se Běh Kolem Dyje vůbec uskutečnil. „První ročník nemohl být vydařenější. Krásné počasí, spousta lidí a dobrá atmosféra při závodech. Všechno klapalo, jak má," vyjádřil se břeclavský trenér atletů.

Ti, kteří letošní závod nestihli nebo zkrátka nenašli dost odvahy na to, aby se přihlásili, však nemusí zoufat. „Už jsme se domlouvali na tom, že se určitě budeme snažit uspořádat i druhý ročník, neboť zájem byl veliký," slíbil Chlumecký.

DAVID BALÁŠ