„Pořádám tuto akci už do roku 2003. Vloni byla jediná pauza, jinak tohle setkání freestylistů dělám každý rok. Většina z nich tady u mě na tréninkové trati začínala, tak si sem zase rádi přijedou zajezdit," osvětlil organizátor akce a zakladatel FMX v Česku v jedné osobě Hustopečák Petr Kuchař.

Na ty nejlepší jezdce čekala kompletně předělaná trať podle nejnovějších světových trendů. Úpravami se stal FMX park v Hustopečích jednou z nejnáročnějších tratí u nás. Obsahuje teď více skoků navazujících těsně za sebou. Vyzkoušet si ji do Hustopečí přijeli opravdu ti nejlepší z nejlepších.

Jezdci ve vzduchu s motorkou předváděli kousky, nad kterými se tajil dech. Nevynechali ani náročné salto vzad, tzv. backflip. Jedním z nich byl například mistr světa z roku 2010 Libor Podmol.

„Já jsem tady u Petra Kuchaře začínal, měl jsem tady poprvé možnost skočit rampu a jen díky němu jsem začal jezdit freestyle. Jsem jeho velký kamarád, obdivovatel a fanda a proto jsem tady," svěřil se jezdec řadicí se ke světové špičce Libor Podmol, který do Hustopečí přijel, i když má letošní rok opravdu nabitý.

„O víkendu jsem byl v Číně, před tím v Los Angeles, teď jsem dostal jako první Evropan stříbro na X Games, takže super rok," pochlubil se Podmol.

Zdroj: Youtube

Kromě české špičky se však FMX party v Hustopečích zúčastnili i dva jezdci z Itálie, jeden z Polska a ze Slovenska. A k ještě lepším výkonům měla všechny vyhecovat soutěž. Celkově z třinácti jezdců porota vybrala šest nejlepších, kteří si trať střihli znovu. A obrovský úspěch měl u publika i freestyle na čtyřkolce v podání Slovince Aleše Rozmana.

Výborní jezdci se však skrývali i v publiku. Jedním z nich byl například teprve třináctiletý Matěj Česák, který v Hustopečích začínal a pravidelně se na sem na freestylovou show vrací. Letos však kvůli zranění musel zůstat pouze mezi diváky.

„Byla to tady v Hustopečích moje první freestylová akce, mám to tady rád. Před třemi měsíci jsem si bohužel zlomil nohu, tak teď jsem tu jen jako divák," svěřil se jeden z nejmladších FMX jezdců, který se věnuje Freestyle motocrossu už několik let a sklízí úspěchy i za hranicemi. Do tří roků se od něj podle jeho slov publikum dočká i back flipu. „Back flip – to je meta. Bez salta to prostě nejde," usmíval se Česák.

Kromě kaskadérských kousků na diváky jako bonbónek na závěr čekaly rockové pecky v podání finalistky SuperStar Gábiny Gunčíkové. Tím se završilo adrenalinové odpoledne.

JANA LANGOVÁ