Kuchařovi zabránilo ve startu, na který se hodně těšil nedávné onemocnění. „Ještě jím nějaké prášky a nedělá mi to moc dobře. Nemůžu vlézt na motorku, když nejsem ve formě, „ vysvětlil Kuchta důvody, proč tentokrát musel vynechat aktivní účast.

Zatímco v minulosti se jezdci pod tíhou ochranných pancířů málem zalykávali ve vlastním potu, letos nic nehrozilo. Stejně jako v loňském roce totiž počasí nepřálo těm nejbláznivějším skokům. Nemusel by dopadnout dobře.

Riderům vadil především silný boční vítr, na zataženou oblohu si zvykli snadno. I proto neukázali všechno, nechat nahlédnout do svého kompletního arzenálu triků by se pravděpodobně rovnalo sebevraždě.

„Kluci letos díky silnému bočnímu větru skákali opatrně, což jim nemůžu mít na přátelském FMX jamu za zlé, a tak na ty nejodvážnější triky nedošlo,“ popisuje výkony svých parťáků na dvou kolech organizátor a průkopník motokrosového freestylu u nás.

Z oněch parťáků byla v Hustopečích naprostá většina těch, které k tomuto adrenalinovému sportu inspiroval právě guru českého freestylu.

Oproti minulým letům totiž prakticky chyběli zahraniční účastníci. Když už přijeli, neměli to daleko. Polák Bartek Oglaza, Maďar Peter Hujber a Slovák Braňo Nikš.

Toť vše. Že by ústup ze slávy? Vždyť není to tak dávno, co jezdili Italové nebo borec z africké Botswany.

„Zkoušel jsem samozřejmě sehnat i své kamarády ze zahraničí, ale nikdo neměl moc čas. Třeba Italové mají velkou akci v úplně stejné době, jako my v Hustopečích, tak jsou tam všichni,“ dodal jezdec, kterému bude v poslední den tohoto roku devětatřicet let.

Alespoň však dostali prostor domácí nadějní borci – česká budoucnost freestylu.

Tu více než kdokoli v Hustopečích ztělesnil desetiletý Máťa Česák, který svými dvacetimetrovými skoky vzbuzoval údiv nejen diváků, ale i uznalé pohledy o mnoho let starších jezdců. Dospělých českých jezdců bylo v Hustopečích osm a se všemi byl Kuchta spokojen.

„Myslím, že jsme dali dohromady hodně dobrou partu. U některých je vidět velké zlepšení, a to je dobře. Hlavní je, že nás přibývá, tak nás snad neubude,“ smál se rodák z Vrchlabí.

Přes katastrofické scénáře (hlavně kvůli počasí) si nakonec musel letošní ročník pochvalovat. Zatím se k jeho uším nedostaly žádné negativní reakce od účastníků ani přihlížejících diváků.