Z obyčejného kluka kulturistou. Takový sen si momentálně žije jednadvacetiletý Miroslav Čapka z Břeclavi. Toho si na podzim minulého roku vytipoval další mladý břeclavský kulturista a juniorský mistr světa Milan Obořil. Oslovil ho s tím, že by mu rád předal své zkušenosti a začal ho postupně připravovat na republikové soutěže v klasické kulturistice. Tento víkend Čapku čeká po půlroce dřiny první ostrá soutěž. „Vstupuju do zcela neznámého prostředí, sám nevím, co od toho mám čekat. Ale když už jsem do toho šel, musím tu dřinu zkusit prodat i na soutěžích," tvrdí odhodlaně Čapka.

Cvičil jste vždycky nebo jste dělal nějaký sport? Nebo vás cvičení to chytilo až později?

Od malička jsem byl vedený ke sportu, nejdéle jsem byl věrný veslování, které mě drželo asi sedm let. Na škole to pak byla atletika. Cvičit jsem začal později, až kolem patnácti let.

Sledoval jste někdy kulturistiku nějak podrobněji?

Kulturistika mě právě nikdy nějak zvlášť nezajímala. Samozřejmě, že to pro mě bylo zajímavé, vidět chlapy s obrovskými svaly. Obdivoval jsem je. Ale jak už jsem řekl, nijak zvlášť mě to nepřitahovalo.

Kdy se to tedy ve vás zlomilo, že jsi začal cvičit častěji a tvrději?

Cvičit pravidelně jsem začal kolem patnácti let. Samozřejmě tam byly nějaké pauzy, ale pokaždé jsem se k tomu vrátil. A teď už jsem v tom znovu naplno.

Měl v tom prsty úspěch vašeho trenéra Milana Obořila na loňském mistrovství světa juniorů?

Ani ne, spíš jsem si řekl, že když cvičím docela dlouho, tak proč to nezkusit. Podstoupit dietu a věci kolem toho, to byl pro mě krok do neznáma a musím říct, že nelituji. Každý, kdo cvičí by si to měl zkusit, protože je to neskutečné odříkání. Obzvlášť pro mě, protože já miluju sladkosti. Ty už jsem tři měsíce neviděl.

Líbí se vám vypracovaná těla i u žen? Nebo preferujete průměrnou postavu?

Nedá se říct, že bych preferoval vypracované těla. Ale musím říct, že mám rád štíhlé ženy. V tom musím pochválit mou přítelkyni, která má postavu opravdu výbornou.

Bez podpory rodiny byste se nyní asi neobešel, že?

Musím říct, že rodina mě plně podporuje. Tímto jim chci poděkovat, hlavně mojí matce, bez které bych se tomuto sportu nikdy nemohl věnovat. Přátelé mne podporují také, hlavně můj nejlepší kamarád, i když teď, když jsem v dietě, ho ani moc nevidím. Chci taky poděkovat mojí sestře a jejímu příteli za doplňky, kterými mě podporovali. No a zapomenout nemohu ani na mou přítelkyni, která to se mnou vydržela.

Začínající kulturista Miroslav Čapka z Břeclavi.Co pro vás byl největší problém při tvrdém tréninku?

Nejhorší na tom je moje práce, protože času na cvičení mám málo. Dělám jedné břeclavské firmě ve třísměnném provozu. Do toho musím každý den chodit do posilovny, potom zbytek času věnuji mé přítelkyni. Takže je to hlavně ta práce, která mi dělala a dělá největší problém.

A co třeba problémy při změně jídelníčku?

No ta byla taky krutá. Byl jsem zvyklý na hodně sladkostí a domácí jídla od matky, která jsou sice chuťově naprosto vynikající, ale pro kulturistu často nevhodná. Ale netrvalo to dlouho a zvykl jsem si na takzvanou kulturistickou stravu. Když nad tím tak přemýšlím, tak už bych se nyní ani k tučným a kalorickým jídlům vrátit nechtěl.

Je Milan přísný trenér?

Ano, to je. Ovšem máme problém v tom, že spolu kvůli mému pracovnímu vytížení moc cvičit nemůžeme. Ale když už nám to vyjde, stojí to za to. Chce ze mě dostat to nejlepší a toho si cením. Vzal mě pod záštitu jeho klubu a radí mi i jeho trenér, takže před Milanem můžu jenom smeknout a poděkovat mu za všechno, co pro mě udělal a stále dělá. Málokdo by se k tomu postavil tak, jako on.

Kde vlastně trénujete?

Momentálně nejvíce času strávím ve fitcentru na břeclavské Lokomotivě. Mám to tam rád. Je to už takové moje domácí prostředí.

Kterou kulturistickou soutěž zkusíte jako první?

Teď už v přípravě finišujeme, takže je to hlavně o tom, vyladit formu na mistrovství Moravy a Slezska juniorů v Ostravě, které bude 27. května. Když se zadaří a skončím mezi juniory do šestého místa, postoupím o týden později na mistrovství republiky juniorů do Rumburka. Vstupuji do neznámých vod, takže nevím, co mám čekat. Nepočítám s žádným oslnivým výsledkem, ale snad neudělám sobě ani Milanovi ostudu.

JAK TO VIDÍ TRENÉR MILAN OBOŘIL?

S Mirkem se známe už hodně dlouho, cvičívali jsme spolu jen tak rekreačně, ještě než jsem začal závodit já. Pak přestal chodit do posilovny, zatímco já začal závodit. Když jsem ho po svých zkušenostech, které jsem díky závodění získal, znovu potkal, nabídl jsem mu, jestli by nechtěl začít také závodit, že pro to má perfektní předpoklady. Nejprve mě odmítl, ale nakonec mě zanedlouho sám oslovil s tím, že do toho půjde, a jestli bych mu v jeho cestě pomohl. Naše spolupráce začala asi v listopadu loňského roku a tím prakticky nastartoval i mou trenérskou činnost. Mirek má opravdu dobré předpoklady pro dělání kulturistiky. Snad uspěje. Mohl by udělat městu Břeclav i kulturistice v tomto kraji dobrou reklamu, která jí dlouho chyběla. Co tak objíždím ty soutěže a prohlížím si jeho soupeře, myslím, že má na to, aby se na mistrovství Moravy umístil dokonce na medailové pozici. Má velkou výhodu v tom, že jej zatím nikdo nezná. V tom byla naše taktika. Věřím mu. Od začátku jsem mu dělal tréninkový plán a dietní jídelníček. Ze začátku jsem ho jen kontroloval, jak nám čas dovolil. Jak se ale soutěž přiblížila, kontroluji ho každý den. Musím ho mít pod dohledem. Pokud se dostane až na mistrovství republiky, budu ho během té intenzivní přípravy kontrolovat sedm dní v týdnu.