„Slovenští plavci nám letos chyběli, protože plavali ve stejném termínu na závodech v Dunajské Stredě,“ vysvětlil neúčast sousedů pořadatel z klubu Nautilus Milan Vojta.

Pořadatelé z Klubu sportovního potápění z Břeclavi a z TJ Prostějov byli v den konání nepříjemně zaskočeni pohledem na Dyji v prostoru česko-rakouské hranice nedaleko Bernhardsthalu. „I přes dohodu s dispečinkem Povodí Moravy o výrazném snížení průtoku vody v Dyji a dočasném přerušení rozbíjení ledů nad jezem v Bulharech plavaly ledy v řece stále a byly velkým nebezpečím pro plavce. Hrozilo jim pořezání kůže o ostré hrany ker, nebo sevření ledem. Nedalo se uplavat ani symbolických sto metrů u dřevěného mostu nedaleko zámečku Pohansko, ledy byly po celé šířce řeky,“ mrzelo Vojtu.

Zimní plavci proto nastoupili k slavnostnímu nástupu v prostoru cíle těsně za hranicí na rakouské straně. „Oblečeni symbolicky pouze do plavek, v mrazu si vyslechli českou a rakouskou hymnu. Nakonec statečný sedmdesátiletý Bohumil Pácl z Prostějova potom uplaval ve vodě 20 metrů podél břehu. I když byl uvázán na laně a jistili jej záchranáři, vylezl z vody lehce pořezán od ledu na krku,“ popisoval improvizaci organizátorů Milan Vojta.

Zimní plavci na povel předvedli rozcvičku a odklusali na českou stranu, kde se chvíli koulovali na sněhu, vyfotili u hraniční tabule a potom se vrátili zase pěšky do Rakouska.