Dvanáct soupeřů, včetně slovenského Prešova, a dvacet čtyři těžkých zápasů čeká na házenkáře hustopečské Legaty v jejich premiérové sezoně v nejvyšší tuzemské soutěži. Na konci základní části by se nejraději viděli alespoň na osmém místě, které by jim zaručovalo extraligovou příslušnost i pro další rok bez složitých bojů o záchranu.

Družstvo do nové sezóny posílili tři mladí hráči. Z tréninkového střediska mládeže v Karviné přišlo pravé křídlo Josef Diviš, který byl členem mládežnických reprezentačních výběrů, a pivot Marek Kočí (původně hráč Zlína). Ten by měl pomoci hlavně v obraně. Třetí posilou je dorostenec Petr Franěk z Bohunic.

Legata chce extraligu udržet

„Máme tendenci klub omladit, aby měl perspektivu do budoucna,“ nechal se slyšet trenér mužstva Zdeněk Missbach, kterému by se do sestavy hodil ještě jeden hráč na postu levé spojky. „Zkušených hráčů máme v současném kádru několik,“ dodal kormidelník Legaty.

Hustopečští si sice nekladou přehnané cíle, extraligu by však chtěli dlouhodobě udržet. „Nechceme, aby se jednalo o nějakou jednu krátkou etapu v historii hustopečské házené. Chceme ji udržet co nejdéle,“ prohlásil prezident klubu Jiří Funk. K tomu je vedle sponzorů také potřeba odpovídající mládežnická základna. „Uvidíme, jestli extraliga přiláká nové mladé zájemce o házenou. Hodně v tomto spoléháme na pomoc od hustopečských škol,“ podotkl.

Jako jeden z mála neprofesionálních klubů v extralize to nebude mít hustopečský tým ve své první sezóně mezi českou elitou jednoduché. Většina hráčů totiž pracuje na plný úvazek a tomu je potřeba přizpůsobovat i tréninky. „Mému trenérskému záměru proto z tohoto pohledu příprava neodpovídá. Hlavně po kondiční stránce je obtížné tým připravit tak, aby výkonnostně odpovídal úrovni extraligy,“ poznamenal Misbach.

Zápas bude vysílat televize

První zápas extraligy odehraje Legata doma již 9. září proti Frýdku - Místku. „Do té doby budeme ještě trénovat čtyřikrát týdně. Přípravu jsme začali kondičním dvoufázovým tréninkem, nyní už se spíše soustředíme na herní prvky,“ doplnil Missbach. „Je to ale náročné. Hráči, kteří mají rodiny, chodí do práce a ještě jim zbývá čas na házenou, zaslouží obdiv,“ dodal lodivod Hustopečí.

Hracím dnem pro domácí zápasy bude neděle. Zápasy na domácí palubovce budou začínat vždy v 10:30 hodin. Fanoušci házené se mohou těšit také na jeden televizní přenos Hustopečí. Bude to domácí utkání proti Kopřivnici, které se hraje 16. prosince. Pravděpodobně se ale odehraje v Bohunicích nebo Hodoníně, protože hala Legaty není dostačující pro potřeby veřejnoprávní televize. Vedení oddílu ale slibuje pro fanoušky dopravu na toto utkání autobusy.