K atletice Klima dovedl jeho kamarád ještě při studiích na břeclavském gymnáziu. „Věnovat atletice jsem se naplno začal, když mě Mirek Loučka přivedl na první závody a zvítězil jsem ve třech disciplínách. Od té doby jsem měl jasno. Nejdřív jsem běhal. U činžáku jsme si s klukama udělali doskočiště, takže jsem zkoušel i skok do dálky. Své disciplíny jsem ale našel ve vrhu koulí a diskem. V disku jsem dokonce držel dvaatřicet let okresní rekord. Přehodil mě až můj svěřenec," usmál se Klim, který později přešel na pozici trenéra a metodika.

Na vysokou školu se sportovec tělem i duší nedostal z politických důvodů. Dodělal si večerní průmyslovku a pracoval v Transportě. Od roku 1973 pak devatenáct let dělal na okresním výboru ČSTV.

Na ostatní koníčky mu nezbývalo příliš času. Jen okrajově se věnoval sbírání známek, pohlednic a odznaků. Už od gymnázia totiž sepisoval statistiky sportovních výkonů. Přehled časů a metrů jednotlivých sportovců na okrese udržuje dodnes. Jeho sportovní kronika slouží jako významný pomocník trenérům.

Jako celoživotní sportovní fanda se na letní olympiádu přirozeně těší. U televize ale čtyřiadvacet hodin sedět nehodlá. Je proti pasivitě, která podle něj v současnosti lidem a hlavně dětem vládne.

„Na olympiádě budu určitě kromě atletiky sledovat i basketbal a tenis. Ve středu jsem ale už stihl ženský fotbal a před kombinacemi Brazilek jsem žasl," neskrýval radost ze začínajícího svátku všech sportovců a šel dál pomáhat s tréninkem mladých nadějí na stadionu Lokomotivy.

PETR VLASÁK