Stovky veslařů z celé republiky, Slovenska a Maďarska změřily síly na řece Dyji v mnoha disciplínách, včetně atraktivních třísetmetrových sprintů a závodu osem O pohár starosty města.

V domácím prostředí se před zraky desítek diváků představili téměř všichni veslaři z SVK Břeclav. Ti mladší sbírali především závodní zkušenosti, ale i mezi nimi se našli jedinci, kteří své trenéry překvapili. Mezi těmi zkušenějšími si k některému místu na bedně přičichl skoro každý. Závody nepokazila ani sobotní večerní bouřka.

„Počasí nám skvěle vyšlo. Když má pršet, tak v noci. A přesně tak to bylo, závody to výrazně neovlivnilo. Jen večerní zábavu jsme museli přesunout dovnitř do hospody. Stejně se ale vstávalo brzy, takže to těm mladším závodníkům ani tak nevadilo,“ tvrdila jedna z organizátorek regaty Blanka Mikýsková.

Spokojený byl i další z trenérů a závodníků v jednom Josef Akai. „Akce je to letos vydařená, těch míst na bedně jsme měli tolik, že si to ani z hlavy nepamatuju. Ale nejvíce se dařilo v sobotu našim žákům, kteří se činili na čtyřce. V neděli zase vyhráli, co mohli, naši dorostenci, ať už na skifu, dvojskifu. S osmou skončili druzí. Nezklamaly nás ani žákyně, letošní mistryně republiky, které vyhrály čtyřku. Mile nás překvapila i Marie Hlavinková, která vyhrála skif žaček,“ vyzvedl úspěchy břeclavského oddílu trenér, který se se svým svěřencem Martinem Mikýskem podíval letos i na mistrovství světa do Amsterdamu. Jak sám potvrdil, nebyl úplně fit a start ve čtyřce mužů mu stačil. Závod osem nechal mladším.

„Kromě výsledků se podařila i organizace závodu. Máme tu letos o něco více účastníků, v hojném počtu přijeli třeba Maďaři, kteří se na vodě jeví slušně. Máme ale omezenou kapacitu areálu, není to tu nafukovací. Už teď vidíte, že stanové městečko je plné a všude jinde stojí autobusy nebo přívěsy s loděmi,“ krčila rameny Mikýsková.

Závody si v domácím prostředí vychutnal i její syn, momentálně nejlepší veslař klubu. „Závody byly skvělé, povedlo se mi vyhrát tři ze čtyř startů a s osmou jsme byli druzí. Přišla mě sem samozřejmě podpořit rodina, přítelkyně a kamarádi, to na jiných závodech není zvykem, takže jsem si to užil. Je to příjemné zpestření nabité sezony,“ uvedl Mikýsek, který už se letos do zahraničí nechystá a bude spíše odpočívat. Na řadu tak přijde jeho další záliba v horských kolech, ale účast na některém z českých závodů nevyloučil.

Vítězné posádky břeclavských veslařů:
Košťál, Kouřil, Klimovič J., Klimovič O., Hradil T. (čtyřka žáků s korm.), Košťál, Kouřil (dvojskif žáků), Rampula P., Rampula R., Helešic, Starnovský, Halady, Havlíček, Bartoš (osma dorostenců), Buzrlová (skif dorostenek), Rampula P., Starnovský (dvojskif dorostenců), Helešic, Rampula R. (dorostenecká dvojka), Bolečková (skif žákyně), Rédr , Mikýsek (dvojskif mužů), Bolečková , Hlavinková , Dřevová (žákovská čtyřka s korm.), Hlavinková (skif žaček), Suský, Mikýsek, Rédr, Akai st.(čtyřka mužů), Mikýsek (skif mužů)