Čtyřiadvacetiletý bývalý reprezentant však ani po konci profesionální kariéry vesla zcela neodložil. „Neumím sedět jen na místě a nic nedělat. Jezdím často na kole, běhám nebo cvičím jógu. Půjčil jsem si dokonce domů veslařský trenažér, takže pořád pro radost vesluju. Na vodě se taky občas ukážu, už je to sice volnější, ale snažím se udržovat, abych byl připravený si sednout třeba jako záskok do větší lodě, když mi kluci zavolají,“ vysvětluje vítěz světového poháru v roce 2018.

Na startovní čáru se pravděpodobně postaví aspoň na pražských Primátorkách, které se uskuteční v září. „Pojedu v týmu Palestra (Vysoká škola tělesné výchovy a sportu Palestra – pozn. red.), kde je nás akorát osm a kormidelník, takže to dalším osmi lidem nechci překazit a nejspíš se tam ukážu. I když už nemám výkonnost jako dřív, věřím, že jsem pořád schopný závod udýchat a poměřit se s domácími veslaři,“ praví Helešic.

Ten sice se závodním veslováním skončil, ovšem snaží se k němu přesvědčit nové tváře. Letos se už počtvrté stal ambasadorem projektu Česko vesluje. „Snažíme se přivést děti obecně ke sportu, ale hlavně k veslování. Žáci základních a středních škol závodí v týmu na trenažéru na krátkých vzdálenostech, je to pro ně atraktivní. Často se závod propojí i s náborem místní loděnice, a tak si děti zaveslují nejen na trenažéru, ale i na vodě,“ popisuje účastník olympijských her v Riu.

O práci s dětmi ani v době nouzového stavu úplně nepřišel. Na začátku dubna před kamerami České televize v pořadu UčíTelka cvičil s žáky, kteří kvůli uzavření škol zůstali doma. „Šlo o zajímavou zkoušku. Nebylo lehké v živém vysílání správně předcvičovat, řídit děti ve studiu a do toho komentovat všechno pro diváky před televizí. Občas jsem měl okno, ale nikdo to snad nepoznal a děti byly nadšené,“ přiznává s úsměvem Helešic.

Místo na veslování se momentálně soustředí na ukončení vysoké školy. „Odevzdal jsem úspěšně bakalářskou práci, kterou mi už uznali a už se učím státnicové otázky. Zatím moc nevíme, jak to dopadne. Každopádně nic nepodceňuji, mám před sebou poslední krok a rád bych ho udělal co nejdřív,“ říká Helešic, který studuje obor sportovní a kondiční specialista.

Největší úspěchy sbíral Helešic v disciplíně dvojka bez kormidelníka, kde vytvořil úspěšné duo s Jakubem Podrazilem. Ten v březnu představil nového parťáka, kterým je trojnásobný olympijský medailista Ondřej Synek. „Jsem rád, že Ondra zvážil své možnosti na olympiádě v Tokiu a dali se s Kubou dohromady. Ondra je pořád světový veslař číslo jedna, má za sebou neuvěřitelné úspěchy a Kuba se mu snaží každým tréninkem vždy přiblížit. Sešli se dva kvalitní veslaři a těším se na jejich výsledky,“ dodává Helešic.

PAVEL ŠŤASTNÝ