Zasněžené území působí zcela nepatřičně vůči neutrálně barevné krajině, typické pro tohle roční období. Bílý sníh láká návštěvníky k zimním radovánkám a je tu stále živo.


Nejníže položené sjezdovce ve střední Evropě stačí totiž teplota pod bodem mrazu a pět sněžných děl se postará o sněhovou nadílku. V současné době je tu k radosti sjezdařů místy i metrová vrstva sněhu. „V průměru je tu tak padesáticentimetrová vrstva sněhu a zasněženou plochu neustále rozšiřujeme,“ uvedl správce Jaroslav Stávek.


Naplno tu v současné době jedou lyžařské školy pro děti i dospělé pod dohledem zkušených instruktorů a zájem je velký. „Školní kurzy pro děti na dopolední výuku máme rezervované už na dva roky dopředu, další zájemce z řad škol můžeme vzít, ale v odpoledních hodinách,“ nabízí Stávek.
Kromě školy snowboardingu si na své přijdou i senioři. Od čtvrtého ledna se otevírají kurzy pro dříve narozené.


„Měli jsme tu šedesátileté manžele, kteří si po pěti dvouhodinách výcviku vyjeli na ledovec do Itálie. Dostali jsme od nich pohledy s poděkováním za to, že se u nás naučili lyžovat,“ potvrdil úspěšnost kurzů správce a pokračoval.


„Máme na třicet školených instruktorů a vychováváme si pořád svoje. Dneska nám tu dělají instruktory už dospěláci, které jsme tu učili jako děti lyžovat. Chceme v lidech a hlavně v těch mladých vytvořit vztah k lyžování a k tomuto areálu. Kdo z Němčičských si odpracuje na ski areálu určitý počet hodin, má permanentku zdarma.“


Zkušení lyžaři se v Němčičkách mohou rozjezdit před sezónou a na „skok“ sem jezdí i lidé z okolí, otevřeno je tu totiž i ve večerních hodinách.
„Provoz trvá tak dlouho, dokud lyžaři jezdí, noční lyžování tu není výjimkou.

Novinkou je také web kamera, kterou si zájemci mohou ověřit aktuální počasí i dění na svahu,“ uvedl Stávek. Na Silvestra se tu bude jezdit nonstop a zájemci mohou i přespat v penzionu, který k areálu patří.


V lyžařském areálu, který patří TJ Sokol Němčičky, panuje vstřícná, takřka rodinná atmosféra. Tím se liší od jiných komerčních vleků a nepochybně je to dáno i lidmi, kteří tu pracují.