Loni se stala čtyřiadvacetiletá atletka břeclavské Lokomotivy Markéta Malariková mistryní republiky ve víceboji. Letos ji čekal velmi těžký úkol, pokud by chtěla republikový titul obhájit. Loni totiž na startu chyběly některé nejlepší české vícebojařky, o víkendu v hale pražské Stromovky už žádná z nich nechyběla. I proto je konečné čtvrté místo pro mladou Břeclavanku úspěchem. Tím spíš, když si vytvořila jeden osobní rekord a součtem 3964 bodů překonala i vlastní rekord Břeclavska o celých 160 bodů.

„Já jsem úplně spokojená, ještě jsem ze závodů plná euforie. Můj cíl byl umístit se do pátého místa a dát překážky pod devět sekund. A to, že jsem je uběhla za 8,82, bylo pro mě skvělé překvapení. Čekala jsem na to už dlouho a myslela jsem, že to padne už minulou sobotu v Olomouci, ale chyběly tři setiny. Teď už to vyšlo," vyprávěla spokojená Břeclavanka a vůbec ji nevadilo, že získala jen pomyslnou „bramborovou" medaili.

Nemoc nebo nervy?

Před vrcholnými závody halové sezony totiž nebyla úplně fit. „Stoprocentně fit jsem tedy nebyla, protože den před závody mi vůbec nebylo dobře. Když jsem přijela na hotel, tak jsem se v noci potila a bála se, že budu mít chřipku, která všude řádí. Ani ráno mi ještě nebylo úplně dobře. Možná to bylo nachlazením, možná stresem ze závodů. Každopádně jsem si večer vzala prášky a bylo to lepší," popisovala své předzápasové trápení Malariková.

Pokud měla před začátkem závodů nervy, s prvním výstřelem nervozita opadla. „Závodilo se mi skvěle, v hale byl super povrch. Byl hodně rychlý, takže se daly čekat výborné časy. Malariková začala zmiňovaným osobním rekordem na 60 metrů překážek za 8,82, v této disciplíně byla čtvrtá, pokud nepočítáme mimo soutěž startující závodnice z Brazílie a Slovenska. Rekord Břeclavska to ale nebyl, lepší čas běžela Malarikové oddílová kolegyně Zuzana Štáhlová (8,75).

Změna rozběhu

V druhé disciplíně, výšce, si zlepšila letošní nejlepší výkon na 170 centimetrů, a byla to její nejúspěšnější disciplína. „Musím říct, že výška mi udělala velkou radost, protože jsem se v poslední době docela trápila s rozběhem. Trénuji výšku v Olomouci s jednou trenérkou, která má pod sebou výškaře, a změnila mi rozběh. Nejdřív mi to vůbec nesedělo. Vždy jsem závody začínala výkony kolem 155, 160 nebo 163 centimetry. Teď jsem konečně skočila těch 170 centimetrů," potěšilo Malarikovou zdolání laťky, kterou ve víceboji ještě neskočila. V klasickém závodě už ale překonala o tři centimetry více.

V kouli podala Malariková středně dobrý výkon 11,27 metrů. „Sice jsem nedávno v Olomouci poslala kouli do vzdálenosti 11,53 metrů, ale ve víceboji jsem nikdy za jedenáct metrů nevrhla. Koule je u mě zapeklitá, sice není bůhví jak bodovaná, ale na druhou stranu mě to vždycky dost naštvalo, že jsem v ní měla rezervy. Jen je škoda prvního pokusu, který jsem přešlápla. Myslím, že by z toho byl osobák," povzdechla si studentka Palackého univerzity v Olomouci.

Ve skoku dalekém předvedla atletka Lokomotivy opět zlepšení letošního výkonu na 572 centimetrů. V této disciplíně přesto cítila rezervy. „Mohla jsem ještě pár centimetrů přidat, ale víceboj je nevyzpytatelný a nikdy nevíš, jaký podáš výkon. Co se povede a co ne," byla Malariková smířená i s lehce nadprůměrným výkonem.

Největší boj byla závěrečná osmistovka. „Abych byla třetí, musela jsem se držet Cachové, ale ta je s běháním úplně někde jinde. Dvě kola jsem jí držela, ale ve třetím už cítila, že to není v mých silách. Ve čtvrtém kole jsem ještě zrychlila, ale i tak mi utekla o čtyři sekundy. I tak to byla má nejlepší letošní půlka za 2:22,98 sekundy. Chtěla bych ale zaběhnout čas pod dvě dvacet," tvrdila spokojená Malariková, která ví, že v dálce i kouli má ještě rezervy, stejně jako na osmistovce, a vysněná hranice čtyř tisíc bodů z pětiboje tak není nepřekonatelná.

Placky pro Prahu

Po dvou letech se mistryní republiky v pětiboji stala Eliška Klučinová (4256 bodů), ženské stupně vítězů vlastně patřily kompletně USK. Druhá byla Alena Galertová (4074) a třetí již zmiňovaná Kateřina Cachová (4009). „Alča Galertová se neskutečně zlepšila, klobouk dolu před ní. Kdyby byla Cachová zdravotně úplně v pořádku, tak by tam byl větší souboj mezi Eliškou a Katkou," myslí si Malariková, kterou po náročném víkendu čeká odpočinek.

„Jsem docela unavená. Kotníky mě teď sice nezlobí, ale zase mě pobolívá koleno. Pořád se to střídá. Volno budu mít asi jen čtyři dny. Ještě letos zkusím natrénovat na mistrovství republiky pod širým nebem, víceboj mám opravdu ráda. Potom už se uvidí, kolik budu mít času. Budu mít státnice a musím psát diplomku. Škola má holt přednost," dodala břeclavská atletka.