Sokolovská rodačka byla ve finále grandslamu podruhé, o titul hrála už v roce 2019 na Roland Garros. Po triumfu se z 42. místa žebříčku WTA poprvé v životě posune do první desítky. A co je ještě zajímavější, reálně může pomýšlet na účast na letošním ročníku Turnaje mistryň.

Stříbrná olympijská medailistka z Tokia je první českou šampionkou travnatého grandslamu od roku 2014, kdy podruhé zvítězila Petra Kvitová. Před ní turnaj vyhrála také Jana Novotná (1998) a devětkrát triumfovala rekordmanka Martina Navrátilová. Ta ale získala všechny trofeje pod americkou vlajkou.

Tenistka Markéta Vondroušová s wimbledonským talířem
Tenisový svět se klaní Vondroušové. Gratulovaly legendy, trenéra čeká tetování

„Vůbec nevím, co se to právě děje. Je to neuvěřitelné,“ radovala se Markéta Vondroušová po finálovém utkání. „Minulý rok jsem touto dobou léčila zranění a letos stojím tady. Tenis je opravdu bláznivý,“ dodala s úsměvem na tváři.

To Uns Džábirová po třetím prohraném grandslamovém finále v kariéře jen těžko hledala slova. „Tohle je rozhodně nejbolestivější porážka v kariéře,“ přiznala Tunisanka. „Byla to těžká cesta, ale takový je tenis. Nehodlám se ale vzdát. Vrátím se silnější. Slibuji, že jednou tento turnaj vyhraji.“

Česká tenistka však nevstoupila do utkání podle představ, když ztratila hned své první podání a Tunisanka Džábirová tak velmi rychle získala náskok dvou gemů. V následné hře si dokonce vybojovala výhodu na 3:0, nicméně Vondroušová si dokázala s nepříznivou situací poradit a v divokém rozjezdu finále se vrátila do kontaktu se soupeřkou. 

Markéta Vondroušová
Další Češka, která dojímá svět. Vondroušová navazuje na wimbledonskou tradici

Ani jedné z aktérek sobotního duelu o wimbledonský talíř se přitom v úvodu nedařilo nastartovat vlastní servis. Nejprve o něj znovu přišla rodačka ze Sokolova, jenže hned vzápětí se identický scénář opakoval i na druhé straně. K velké změně došlo až za stavu 4:3 pro Tunisanku, kdy se Vondroušové povedlo na podání zahrát skvělý gem a finálová bitva tak byla poprvé srovnána.

Tunisanka nezvládla tíhu okamžiku

Mírně rozhozená Džábirová navíc vůbec nezvládla koncovku první sady, čehož zodpovědně hrající Češka využila. Ta nejprve sebrala šesté hráčce žebříčku WTA servis a poté stylově završila velký obrat čistou hrou na podání. Po nevynucených chybách Tunisanky v závěru setu tak Vondroušová ovládla úvodní dějství finále poměrem 6:4.

Markéta Vondroušová porazila ve finále Wimbledonu Uns Džábirovou:

Zdroj: Youtube

Také vstup do druhé sady vyšel lépe čtyřiadvacetileté hráčce ve službách I. ČLTK Praha, která hned zkraje sebrala již počtvrté v utkání Džábirové servis. Následně ale nedokázala potvrdit svůj brejk na podání a psychická výhoda se zase překlonila na stranu soupeřky české tenistky. Tunisanka si vybojovala slibné vedení 3:1 na gemy, o něhož však svými chybami opět přišla. 

Ons Džabúrová ve finále Wimbledonu 2022
Tenistka, která se objímala s Beckhamem. Jak Džabúrová pobláznila (nejen) Afriku

Vondroušová se dokázala stejně jako v prvním setu vrátit do hry a postupně srovnala na 4:4. A při podání Džábirové následně přišel klíčový okamžik. Tunisanka neunesla tíhu okamžiku a pustila českou tenistku do vedení. Ta pak v následující hře dopodávala utkání do vítězného konce.

Po dvou finálových porážkách na Roland Garros a olympiádě v Tokiu se tak Vondroušová na třetí pokus konečně dočkala a ve čtyřiadvaceti letech dosáhla na svůj největší úspěch. Kromě posunu do elitní desítky žebříčku WTA si rodačka ze Sokolova přijde na téměř 65 milionů korun.