PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII:

Rada se chystá na Rally Monte Carlo

Se stříbrnou medailí ve své kategorii a s vůbec ne špatným celkovým jedenadvacátým místem se ze slavné Rally Monte Carlo vrací hustopečský závodník Martin Rada.

„Určitě je to super, na začátku byl plán dojet, toto je nádhera. Cílem bylo spatřit cíl a absolvovat tuto rallye, získat zkušenosti a dobře se povozit na krásných tratích. S výsledkem jsme nadmíru spokojeni,“ radoval se v cíli závěrečné etapy hutopečský závodník.

Celkem čtrnáct rychlostních zkoušek o nevídané délce 365 km, rozložených do tří dnů - ale i závěrečné noci - soubojů na trati, posádka v barvách týmu Agrotec racing teamu Hustopeče zvládla výborně.

Ve třídě sváděla největší souboj s domácí dvojicí Lilian Vialle a Patrice Roissac s vozem Renault Clio Ragnotti, která zdejší erzety dobře zná a byla nakonec i rychlejší.

Nicméně bronzovou posádku Guy Mottard Michel Girauudo s vozem Peugeot 206 RC Jihomoravané překonali o více než 15 minut, přestože i tato posádka byla domácí. Do cíle pak dojelo 29 posádek, tedy méně než polovina z těch, které do nejtěžší soutěže, jakou kdy Martin Rada jel, odstartovaly.

Vždyť jen na poslední den bylo připraveno pět RZ, z toho ale čtyři závěrečné v noci. Jejich trasa vedla ze zatáčky do zatáčky, střídaly se povrchy a nechyběl ani sníh a led. Jen zmíněná noční sekce měřila 109 km, to je o tři desítky kilometrů více, než je stanovený limit pro tuzemské sprintrallye.

„Posledni den byl velmi náročný. Na startu pršelo, dál byla břečka, a jak to stoupalo, pokračoval sníh až ujetý a ledovatka. Podařilo se nám v první části předjet dvě auta a šlo to výborně až na dvadvacátý kilometr, kde jsem maličko chyboval na výjezdu z levé devět - dostal jsem se mimo stopu a sníh mě stáhl do kraje a do příkopy na skálu. Nebýt diváků, tak jsme se ven nedostali. Moc jim děkujeme, vrátili nás do hry,“ přibližuje Rada jeden ze zážitků, které by ho na českých tratích jen těžko potkaly.

Co hustopečskou posádku naopak nepotkalo – a za to jsou jistě rádi – jsou technické problémy. V loňské sezoně jej zastavily ve více než polovině startů. Vždyť třeba ve „své“ Agrotec rallye Hustopeče odstoupil pro technické problémy dokonce dvakrát.

Martin Rada však pokyvuje, že problémy z loňské sezony jsou zapomenuty, a zároveň se těší na sezónu nadcházející. V ní se soustředí hlavně na „velký mistrák“.

„Uvidíme, jak budou peníze. Určitě chceme jet Barum rally a možná ještě jeden závod v Evropě,“ plánuje Rada a doplnil.
„Jsem rád, že to tak dopadlo, a je třeba poděkovat mechanikům, protože to je výhra celého teamu a bez nich by to nešlo. A i pro ně to bylo náročné stěhování a stavění servisu docela v časovém stresu. Takže dík Lubošovi Horáčkovi, Broňovi Dofkovi, Lukáši Křivinkovi a Rudovi Kadlecovi - díky moc za perfektní výkon. A samozřejmě i navigátorovi Romanu Petrovi, pro něhož to byl taky první start na tak náročné soutěži. Nešlo by to ani bez pomoci rodiny a sponzorů, za co taky mnoho díky,“ děkuje kolegům i všem dalším Martin Rada.