Z Mistrovství Evropy v mažoretkovém sportu, konaném v polském Opole, přivezly stříbrné medaile.
Životního úspěchu dosáhly v kategorii Pom-pom kadetky. „Další postup už není možný, to je konečná. Pro holky je to obrovský úspěch, který jsme samozřejmě nečekali. Je to taková třešnička na dortu,“ řekla na adresu svých svěřenkyň Bohdana Citterbardová, která dívky trénuje necelý rok. Jak dodala, úspěšná formace, s níž mažoretky slavily úspěch, je také dílem její předchůdkyně Martiny Bartůškové.

Koťátka, jak se oddíl mažoretek ve Velkých Němčicích nazývá, si musela stříbro vybojovat ve dvou soutěžních disciplínách. První je pódiová sestava a druhá pochodové defilé, kdy musejí dívky se střapcem a třásněmi v rukou (tedy roztleskávačky) ujít za hudebního doprovodu stometrovou vzdálenost. „Hodnotí se choreografie, práce s náčiním a technika,“ vysvětlila Citterbardová, která své svěřenkyně trénuje dvakrát týdně.

V mažoretkovém sportu, jemuž se ve Velkých Němčicích věnuje asi dvaadvacet mladých slečen ve věku od šesti do jedenácti let, je podle jejích slov na prvním místě týmová práce. „Je to kolektivní sport, takže holky v tomto duchu vychováváme. Velmi důležitá je podpora rodičů. Ti jsou velmi ochotní a taky tvoří dobrou partu,“ podotkla Citterbardová.

Jako občanské sdružení je tamní mažoretkový oddíl samozřejmě závislý především na sponzorech. Vybavení dívky na jednu sezónu vyjde asi na patnáct tisíc korun, takže se nejedná o levnou záležitost. Jen samotný kostým pro mažoretku vyjde na zhruba osmnáct set korun.