První otázka samozřejmě zní: Kam s ním? Golfová hřiště by měla vyrůst na jih od města. Měla by stát kolem Šibeničního rybníku, v blízkosti samotných hranic s Rakouskem. Protože jde původně o zemědělskou půdu, rozhodlo mikulovské zastupitelstvo na podzim roku 2009 o změně územního plánu. „Ta by měla být dokončena do konce letošního roku,“ upřesnil starosta Mikulova Rostislav Koštial. Hned po zanesení změny do územního plánu začne město hledat firmy, kterým by pozemky pronajalo.

Zaplatí to firma

Případný zájemce o provozování golfového hřiště si musí vypracovat i projektovou dokumentaci. Ta totiž neexistuje. Také zaplacení celého projektu bude v režii investora. Město totiž peníze vkládat do projektu nehodlá. Mikulov má k dispozici studii, která popisuje zejména vhodnost území pro dané účely. Podle ní se očekává vybudování dvou hřišť, celkově o rozloze 160 hektarů. Město z toho vlastní 56 hektarů, zbytek je ve vlastnictví soukromých subjektů.

„Chceme, aby naše město bylo lákavé pro návštěvníky od jara do podzimu. A nejenom na jeden jediný den. Proto bychom jim měli nabídnout nové turistické cíle. K výbornému vínu, biosférické rezervaci, historickým památkám je třeba přidat něco navíc. A tím jsou kulturní akce, sportovní zařízení, lázeňství i golf,“ míní Koštial. Ten by mohl do města přitáhnout nové potencionální turisty, kteří ve městě utratí své peníze. Může se i stát, že na jihu Moravy zakotví natrvalo. Kolik golf přinese peněz do městské pokladny podle něj nelze vyčíslit. Přímo Mikulov vydělá jen na pronájmu hřišť.

A co na to ochránci přírody a zemědělci? Nemusí mít obavy. Golf je totiž šetrný i ke krajině. Rozhodně více než zemědělská výroba. „Z vlastní zkušenosti vím, že je tam neúrodná půda, zemědělce to nutí používat chemii, ekologicky šetrné postupy nepřipadají v úvahu,“ vyjasnil Koštial.

V souvislosti s pozemkovými úpravami došlo ke změnám vlastnictví a rušení smluvních vztahů týkajících se pronájmů pozemků, na kterých mají hřiště stát. Město se o svoje pozemky proto potřebuje znovu postarat. Rozdělilo je na ty, které jsou dotčené změnou územního plánu s předpokládaným golfem, a na ty ostatní. Nový nájemce tak už musí počítat se záměrem města. „Jsme pouze opatrní, aby tam nového nájemce nenapadlo třeba vysadit topoly. Před dokončením změny územního plánu tam bude zemědělská výroba, pak už bude sloužit golfu,“ dodal starosta.

DANA SMRČKOVÁ
MARTIN DANEŠ