Vytrvalostní dostihy probíhají ve volné krajině a jsou fyzicky nejnáročnější jezdeckou disciplínou jak pro koně, tak jezdce. Konají se v několika stupních obtížnosti rozdělených podle délky trati. Nejdelší trať, kterou jezdecké dvojice absolvují, má sto dvacet osm kilometrů a jezdci mají na její zdolání více než deset hodin.

Ti nejzdatnější trať absolvují za šest hodin. Trasa závodu je vytyčena ve volné krajině na polních a lesních cestách mezi Mikulovem, kde je start a cíl, a Lednicí, kde bude obrátka na mostě přes řeku Dyji – silnice mezi Lednicí a Podivínem. Při zdolávání nejdelší více než stodvacetikilo­metrové trati absolvují jezdci tuto trasu celkem čtyřikrát.

Soutěže stupňů obtížnosti S a ST (92 km a 128 km) jsou součástí seriálu soutěží při kterých jezdci sbírají body pro postup na mistrovství Evropy. Vedle českých závodníků potvrdily svoji účast v Mikulově stáje ze Slovenska, Polska, Maďarska a Dánska. Závodící dvojice budou diváci moci sledovat v Mikulově při startu a v cíli a dále po celé délce trati prakticky kdekoliv v krajině, kterou se závod pojede.

MICHAL SOLAŘÍK