První cyklistický závod v celé republice Primavera bike 2009 na šedesát kilometrů ovládl Martin Vidlák z Brna. V třicetikilometrové trati dominoval Libor Šaroun a mezi ženami byla nejrychlejší znojemská Eva Syslová.

Již sedmý ročník prvního cyklistického závodu jara s názvem Primavera bike 2009 odstartoval v sobotu v nedalekých Hrušovanech nad Jevišovkou.

S myšlenkou prvního jarního šlápnutí do pedálů přišli před sedmi lety olympionici Jan Smolík, Pavel Doležel, Anton Tkáč a další. Ti chtěli, aby se do jara startovalo společně, hobby jezdci i registrovaní cyklisté. To se organizátorům povedlo i letos. Na startu se totiž objevila jak známá jména, tak úplní amatéři.

Trasa závodu vedla okolím Hrušovan převážně po břehu řek Dyje a Jevišovky. Start i cíl pak byl v Hrušovanech nad Jevišovkou.

„Cyklotrasy, hlavně ty s pevným asfaltovým podkladem mezi poli, jsou výhodou tohoto závodu. Závodník vždy může rychle neprůjezdnou část tratě přesunout na lepší,“ říká Čestmír Vala, šéf skupiny znojemského cykloklubu CK Kučera, který vyjíždí k Primaveře na rozhraní okresů Znojmo a Břeclav, na Hrušovansko, s obětavou technickou asistencí.

Primavera v sobě ukrývala dvě tratě. Jedna byla dlouhá šedesát kilometrů, určená především pro trénovanější jezdce. Právě šedesátikilometrovou trať ovládl brněnský závodník Martin Vidlák. Druhý skončil Tomáš Stuna a na třetím místě se umístil Martin Koblasa.

Druhá trať měřila přesně polovinu. Na té dominoval Libor Šaroun. Stříbrnou příčku vybojoval Roman Luňáček, bronz si odnesl Václav Batelka. Z žen si nejlépe vedla znojemská závodnice Eva Syslová.

Cyklistický závod Primavera kladně ohodnotili samotní závodníci. „Se závodem jsem spokojený. Jen byl docela silný protivítr. O to to bylo náročnější. Pak se ale i vítr malinko uklidnil a bylo vše v pořádku. Trať byla celkem jednoduchá, takže si nemůžu na nic stěžovat. I počasí vyšlo, co víc si přát,“ okomentoval Leoš Svoboda třicetikilometrovou trať.

S podmínkami závodu, organizací i závodníky byli spokojení i samotní organizátoři.

„Se závodem jsem velice spokojený. Co se týče závodníků, i ti vypadají velice spokojeně. Dokonce nám přálo i počasí, o to hezčí závod to byl. Ale měli jsme nachystanou i variantu pro špatné počasí. Tady v Okolí Hrušovan je totiž spousta zpevněných cest, tak by závod probíhal tam,“ uvedl ředitel závodu Jan Šedivý.