„Protože se závod jel společně i s muži staršími, soupeřil Martin hlavně s bratry Vetešníky z pražské Dukly. Od startu se držel v jejich těsné blízkosti a další soupeře k sobě nepustil až do samotného cíle. V konečném součtu to znamenalo, že Martin skončil celkově na třetím místě a ve svém závodě mužů do třiadvaceti let obhájil loňský titul,“ uvedl spokojený trenér Josef Akai.

Závod se uskutečnil v Pardubicích v nově otevřené sportovní hale. Diváci viděli kompletní českou špičku včetně všech kvalifikovaných posádek na olympijské hry. Lákadlem byl start vicemistra světa Ondřeje Synka, který odvesloval český rekord v čase 5:40,9.

„Šampionát byl oproti minulým letům o měsíc posunutý. Důvodem jsou letošní olympijské hry v Londýně a s ní související změny v termínech výcvikových táborů reprezentantů,“ pokračoval Akai.

Představil se také další veslař reprezentující břeclavský klub Aleš Suský. Ačkoliv po rychlém startu bojoval o třetí místo, sedm set metrů před cílem podlehl tlaku z očekávání a fyzickému vyčerpání. Z klání proto odstoupil.

„V silně obsazené kategorii dorostenců získal vítězství Lukáš Helešic, který si tímto zajistil i celkově vítězství v Českém poháru. V dorostencích startovali také bratři Rampulové. Petr pro bolesti zad ze závodu odstoupil, Richard skončil na patnáctém a David Halady na devatenáctém místě,“ uvedl trenér.

Břeclavské dorostenky tentokrát bojovaly se střídavými úspěchy. Marie Hlavinková pasovaná do role favoritky nakonec skončila na sedmé místě. Markéta Nedělová si zlepšila své maximum o osm vteřin, brala čtrnácté místo. Robina Bolečková pak sedmnácté a Eva Šragová dvacáté.

Jako poslední startovali veteráni a nevedli si špatně. Karel Vaněk (stříbro) v kategorii 60+ zabojoval a skončil necelou vteřinu za úřadujícím mistrem republiky Václavem Zoubkem z Prahy. Zdeněk Šil v kategorii 50+ skončil na bronzové příčce.