Po úspěších na mistrovství republiky žactva a dorostu se přidaly další historické cenné kovy do sbírky veslařského klubu v Břeclavi.

Břeclavské veslování reprezentoval Martin Mikýsek, který startuje prvním rokem v mužské kategorii. Toho doplnil i Marek Režňák, který je v břeclavském klubu na hostování. Aleš Suský, který má po pádu z kola ruku v sádře, mohl své kolegy pouze povzbuzovat ze břehu.

Historického úspěchu dosáhl Martin Mikýsek, který se stal mistrem republiky ve skifu mužů lehkých vah. „Martin nám všem udělal obrovskou radost. Od startu se usadil na čele závodního pole a svou pozici si bezpečně hlídal až do cíle dvoukilometrové trati. Náskok mohl i zvýšit, ale čekal ho ještě závod v disciplíně dvojskif, a proto bylo rozumné jet na jistotu,“ komentoval výkon svého svěřence trenér Josef Akai.

„Toto prvenství mě potěšilo, protože v mužské kategorii se již dlouho nikomu z Břeclavi nepodařilo získat titul seniorského mistra republiky. Navíc tam byli i soupeři ze zahraničí. Vítězství ve skifu je jedním z mých nejcennějších. Díky dobrému času jsem se kvalifikoval i na MS do 23 let v Amsterdamu, kde můžu na konci července prokázat své kvality,“ komentoval životní úspěch Mikýsek.

Ve stejném závodě startoval také Marek Režňák, který měl za cíl probojovat se do finále. Nakonec skončil na čtvrtém místě a dosáhl svého největšího úspěchu.

Ve dvojskifu Martin startoval s Adamem Kapou z Prahy. „Ten nerozvážně startoval na tomto mistrovství ve čtyřech disciplínách, a síly vynaložené do těchto závodů následně chyběly ve společném dvojskifu. Po tuhém boji nakonec skončili na druhém místě. Tento závod byl zároveň nominační pro mistrovství světa do 23 let, které se koná v Amsterdamu,“ potvrdil důležitost račické události Akai.

Ukázala se i Anežka Buzrlová, jakožto medailistka z dorosteneckého mistrovství republiky, která využila práva startovat na juniorském mistrovství. „Anežka Buzrlová své letošní medailové tažení navýšila o stříbrnou medaili ve čtyřce párové juniorek, kde startovala s veslařkami z Lysé nad Labem. V polovině trati tato mistrovská dorostenecká posádka ještě sváděla vyrovnaný boj s juniorskými reprezentantkami, které nakonec zvítězily o délku lodi,“ vyzdvihl břeclavský trenér i výkony Buzrlové.

Po stříbrném tažení ve čtyřce startovala Anežka ještě ve skifu juniorek, kde se nečekaně probojovala do hlavního finále a svým čtvrtým místem zaskočila i o dva roky starší soupeřky

Jelikož Buzrlová získala ve čtyřce stříbrnou medaili, bude i se zbytkem posádky startovat i na letošním mistrovství mužů a žen do 23 let, které se koná za dva týdny v jihočeské Třeboni.