Kdepak, tohle není hopsání z povinnosti v tělocviku.

Tohle je dřina.

A touha uspět.

Výkony stovek mladých atletů přitahují pozornost na stadionu Lokomotivy Břeclav. Chvíli před úterním polednem je nebe nad sportovištěm zamračené, výrazy atletů už ale na finále Corny středoškolském poháru tak jednoznačně popsat nelze. Zračí se v nich smutek i štěstí.

Třeba.

Když cílem čtyřstovky prosviští vítěz, časomíra se zastaví pod padesáti vteřinami. 
Ruce letí vzhůru. „Ty vole, on mistráky kazí, ale jakmile dojede do Břeclaví, letí," hodnotí nadšeně přibíhající mladík, které patří do vítězova týmu.

Nebo.

Dorostenecká koulařka Leona Vargová, jedna z reprezentantek břeclavského gymnázia, si chce zlepšit osobní rekord – dvanáct a půl metru. První pokus je však kratší. 
A Vargová rukama jen pohodí.

Chce víc. Už kvůli rodičům a prarodičům, kteří jejím výkonům přihlíží. „Republikové finále pro mě znamená hodně. Navíc, když jsem v domácím prostředí. Je to především motivace, ale trochu i tlak," vypráví patnáctiletá dívka, toho času studentka prvního ročníku.

Atletice se věnuje od šesté třídy, koulí pak vrhá poslední dva roky. „Na jednom závodu jsem hodila celkem daleko a ujal se mě trenér Klim s tím, že mám potenciál. Tato disciplína je o síle i technice. Snažím se to skloubit. Navíc ještě házím diskem," líčí Vargová.

To už má za sebou i osmistovku, ovšem… „Tu bych raději nechala být, čas byl špatný," kroutí hlavou.

Břeclav je po roce místem klání nejlepších středoškolských atletů v republice. Utkávají se ve sprintech, na patnácti stech metrech, skocích do výšky i dálky, kouli či štafetě.

Domácí reprezentují pouze dívky, chlapci mezi špičkou chybí. Nechybí ale atleti z Chomutova, Prahy, Třebíče, Brna, Náchoda či Šumperku. Na místě je celkem 33 týmů. „Tento rok jsme pořádali i mezistátní utkání žáků, tohle je ale druhá nejvýznamnější akce. Patří to k vrcholu sezony. Výkony středoškoláků jsou dobré. Zúčastnila se například dorostenecká mistryně světa ve výšce Michaela Hrubá. Představili se i jiní. Středoškolským pohárem už prošla řada reprezentantů," zmiňuje jeden z pořadatelů Zbyněk Chlumecký.

Ambice břeclavského celku jsou skromnější: být do desátého místa. „Chceme být alespoň v průměru, na špici nemyslíme. Alespoň tento rok," dodává Chlumecký.

Nepodaří se. Břeclav je nakonec dvanáctá. Mezi dívkami je první gymnázium z Šumperku, mezi chlapci vyhrála „průmyslovka" z Liberce. Studenty přijela podpořit i letitá ambasadorka, oštěpařka Barbora Špotáková.