První krok k ní udělal na začátku května na regatě s německém Essenu, které se zúčastnilo patnáct stovek veslařů z dvaceti zemí světa.

„Regata v Essenu je vždy důležitým testem připravenosti i pro všechny posádky. Český tým je tradičním účastníkem této regaty a letos se na startu představilo devět českých posádek i s břeclavským Martinem Mikýskem na dvojskifu lehkých vah,“ řekl břeclavský trenér Josef Akai.

Mikýsek startoval ve dvojskifu s Adamem Kapou z Prahy a absolvovali společně pouze jeden trénink. Neočekával se tak žádný velký výsledek. V sobotním závodě se dvojskif neprobojoval do finálových bojů. „V nedělním závodě se Martin posunul do role veslovoda a z rozjíždky se druhým místem kvalifikovali přímo do finále, kde skončili na překvapivém pátém místě,“ těšilo břeclavského trenéra.

„Je to náročné. Byl jsem v Německu, teď týden v Břeclavi ve škole, kde musím dohánět, co se dá. A tento týden musím na dva týdny do Prahy, abychom trénovali s Adamem společně. Na konci května jedeme společně na první kolo Světového poháru do Mnichova. Máme i velkou šanci pro účast na mistrovství světa mužů do 23 let, které se koná v červenci v Holandsku. Nejdůležitější je, aby se nám podařilo se umístit na mistrovství světa dospělých ve Slovinsku do 12. místa a tím se kvalifikujeme na olympiádu, potvrdil sám úspěšný veslař, který si musí držet váhu 70 kilogramů, aby se vešel do limitu lehkých vah.

A na dohled je i olympiáda v Londýně. Tam se však kvalifikují jen ty nejlepší posádky v olympijských disciplínách, kterou je i Mikýskův dvojskif. Byl by to senzační úspěch. Břeclavské veslování mělo zastoupení na olympijských hrách už několikrát, medaili přivezli v roce 1960 z olympijských her v Římě Václav Pafkovič a Jan Švéda.

„Zatím je to největší úspěch našeho klubu za několik desítek let. Světový pohár je pro závodníka už opravdu extratřída. Martin je v mužích navíc teprve prvním rokem, takže může být ještě lepší,“ potvrdila trenérka veslařského klubu a zároveň Martinova matka Blanka Mikýsková.

Doufejme, že i v tak malém klubu jako je ten břeclavský, budou i nadále vyrůstat nové talenty, kterým může Martin předat své rady a zkušenosti.