„Naznačila, že nebude pouze papírovou posilou, jménem zahraniční hráčky s nejistou výkonností, ale že bude úderným hrotem, vyvažujícím momentální velkou sílu konkurenčního Hodonína," pokyvuje hlavou trenér břeclavských stolních tenistek Petr Nedoma.

Suthasini začala se stolním tenisem v šesti letech, má tedy za sebou zhruba dvanáct let usilovného tréninku. Je hráčkou útočného pojetí v blízké hrací zóně a vzhledem k velké úderové jistotě může produkovat údery tvrdé, zdánlivě až riskantní.

Do Břeclavi přijela i se svým trenérem, dvaapadesátiletým Kraiwanem Suphaprasertem, který si ji jako nadprůměrný talent vyhlédl již v mládežnických kategoriích.

Během své sportovní kariéry má mladá Thajka ve vitríně řadu přebornických medailí své země v rozdílných věkových kategoriích. Poslední dva roky je také mistryní Thajska v kategorii žen.

Sawettabut se uplatnila i mezinárodně, zejména v roce 2010, kdy dobývala vavříny na světovém juniorském okruhu (WJC). Prvenství získala v Maďarsku a ve Francii, až do finále postoupila ve Španělsku a v Německu, do čtvrtfinále postoupila ve Švédsku a v Severní Koreji.

Zdroj: Youtube

K tomu získala čtvrté místo na Olympijských hrách mládeže v Singapuru, a to vše ji vyneslo až na 107. příčku světového žebříčku žen.

Nyní je o stovku míst níže (206.), i proto, že v minulém roce po světových turnajích nejezdila. Nyní se chystá na mistrovství světa do Francie (13. – 20. května), kde se spolu s trenérem reprezentace setkají s dalšími členkami reprezentace Thajska.

Předtím ale absolvuje ještě závěr extraligy a play-off o mistra České republiky v dresu MSK Břeclav a cestou do Francie se ještě staví na deset dnů na stáži v Berlíně.

Z Thajska do Břeclavi vedla dlouhá cesta. „Z rodného Ranongu jsme museli vyrazit nejprve 566 kilometrů na sever do Bangkoku, odkud je to do České republiky dobrých 12 000 kilometrů. Let přes Moskvu do Vídně trval třináct hodin," vypráví mladá Thajka o cestě přes půl zeměkoule.

Suthasini kromě stolního tenisu občas doplňkově plave, jinak si ve volném čase ráda hraje se svou angorskou kočkou. Zatím studuje střední školu, v níž má upravený individuální studijní plán. Do školy bude chodit ještě příští rok, pak se rozhodne, jak bude pokračovat.

Zajímavostí je, že její trenér sám nikdy aktivně stolní tenis nehrál. Dříve se věnoval fotbalu, ale stolní tenis se mu líbil, získal trenérskou kvalifikaci a s nadšením se pustil do každodenní trenérské práce.

I v Břeclavi se kromě své svěřenkyně věnuje i přípravě nejlepších mladých hráčů klubu Jana Vašíčka, Veroniky Tušlové a dalších, kteří mají možnost na vlastní oči sledovat metody rozcvičování, technických cvičení u stolu, ale hlavně nasazení, koncentraci na hru a plnění pokynů trenéra bez zbytečných komentářů.

Pobyt thajské dvojice v Břeclavi je počinem, který výrazně pomůže k rozvoji stolního tenisu v Břeclavi i k posílení jeho nadějí na obhajobu mistrovského titulu.