V roce 2010 se dařilo nejen starším žákům, kteří patří k nejlepším v republice, ale zabodovala i starší kategorie juniorů, pro které byla největší výzvou a zároveň motivací mistrovství světa juniorů v Račicích, tedy doma před českým publikem.

Junioři museli splnit velmi přísné kvalifikační limity. Většina reprezentačních posádek byla nakonec sestavena z Prahy a z Čech, o to více byla nominace břeclavských závodníků cennější. David Malík a Martin Mikýsek se účastnili dvou kontrolních závodů na skifech, kde si vybojoval Mikýsek skvělé třetí místo, což byl historický úspěch a Malík dojel jako sedmý.

Následovala mezinárodní regata v Mnichově a mezinárodní regata v Brně. Po nich si Mikýsek s Malíkem vyjeli jako jedni z mála závodníků čistě klubovou nominaci na mistrovství světa. Svou formu ještě museli potvrdit i na domácím mistrovství republiky, kde je mohla o reprezentační dres s lvíčkem na prsou připravit posádka pražské Slavie.

To se ovšem nestalo a břeclavská dvojice potvrdila své kvality. Do Račic tak jela pod vedením svého trenéra Josefa Akaie ukázat, co v nich je.

Na mistrovství světa v dvojskifu nakonec Mikýska s Malíkem dělily od semifinále necelé dvě vteřiny. A protože to byla nejvíce obsazená kategorie na mistrovství, je bráno celkové 14. místo jako úspěch.

„Na tak těsný rozdíl v boji o postup při délce dvoukilometrové závodní tratě mohla mít vliv i kvalita lodě, která nebyla nejlepší. Proto je škoda, že se našel pouze jeden břeclavský sponzor, který nadějným veslařům pomohl,“ mrzí členku výboru veslařského klubu Blanku Mikýskovou.

Na mistrovsství republiky se dařil i dalším břeclavským juniorům. Ve dvojce s kormidelníkem získali zlatou medaili Josef Akai ml. s Janem Krátkým, bronz brali další Břeclaváci Jelen se Šmerdou.

Skifař Aleš Suský si navíc dojel ve skifu pro 7. místo, a tím se nominoval do párové čtyřky na MS do 23let do běloruského Brestu.

Největší nervák prožíval trenér Josef Akai st. při závodě osem. O vítězství osmy Blesku Praha nakonec rozhodli až cíloví rozhodčí. Břeclav tak brala o pouhých 0,11 vteřiny stříbro.

„Všichni tito sportovci jsou odchovanci břeclavského veslování, závodí už od žáků a mají na svém kontě řadu medailí. Jejich mladší nástupci už jim šlapou na paty, a tak se snad dočkáme i větších úspěchů nejen na mistrovství světa, ale možná i na olympijských hrách. Pokud se sejde více pozitivních faktorů jako například zlepšené tréninkové podmínky, apod., může se dobrá věc podařit,“ věří ve vzestupnou tendenci břeclavského veslování trenéři Akai a Michálek.