Jak byste se v krátkosti představil?

Jednoduše. Bude mi patnáct a jsem z Velkých Bílovic. Motokros jezdím od svých sedmi let a dodneška je to moje největší hobby.

Jaký názor na motokros mají členové vaší rodiny, popřípadě kamarádi? Nebojí se o vás?

Motokros má spoustu negativních věcí, jednou z nich je právě to nebezpečí. Ale na druhou stranu tu je taky finanční stránka. Strach o mě doma určitě mají, ale nezbývá jim než doufat, že se ze závodů vrátím v pořádku.

Co dělá Tomáš Osička, když zrovna nejezdí na motokrosové trati?

Nejčastěji jezdím po venku na kole nebo na pitbiku (zmenšenina motokrosového stroje – pozn. red.). Když na to není venku počasí, rád si stejně jako mí vrstevníci zahrají nějakou tu počítačovou hru.

A co škola? Tolerují učitelé vaší zálibu v tomto sportu a třeba i nepřítomnost kvůli závodům?

Závody naštěstí bývají jen přes víkend a některé svátky, takže školu to nijak zásadně nezasáhne.Mladý motokrosový závodník Tomáš Osička.

Co si myslíte o úrovni motokrosu v České republice?

S mladší generací se u nás nakládá trochu hůře, ale nedá se říct, že by byla špatná. Samozřejmě není srovnatelná s úrovní, jaká je třeba v USA.

Máte nějaký svůj vzor?

Z našich jezdců je jím Filip Neugebauer, ze zahraničních se mi líbí třeba Ricky Carmichael.

Měl jste také tu čest reprezentovat Českou republiku. Jaké to bylo?

Byl to pro mě velký zážitek. Sice jsem se nekvalifikoval do hlavního závodu, ale i přesto to byla velká zkušenost, kterou by si měl každý jezdec jednou vyzkoušet.

Jak byste zhodnotil svá prozatímní vystoupení v letošní sezoně?

No, zatím to není nic moc. Za letošek za sebou nemám žádný výsledek, se kterým bych byl stoprocentně spokojený. V mezinárodním mistrovství České republiky jsem zatím na osmé příčce, snad se mi podaří dostat se alespoň do první pětky.

Co vůbec považujete za svůj dosavadní největší úspěch?

Určitě celkové páté místo v mezinárodním mistrovství České republiky v roce 2011. To je můj nejlepší výsledek, který jsem vůbec nečekal.

Je něco, co byste chtěl vzkázat mladým klukům, kteří by třeba chtěli s tímto sportem začít?

Tento sport musí hlavně bavit, a ne, aby jej člověk dělal z nutnosti. Hned na začátku si jezdec musí pořádně promyslet, jestli bude jezdit sám na motorce, nebo si raději půjde s deseti kluky kopat do balonu. Je to opravdu náročný sport.

MARTIN PLESNÍK