Na cestách kolem zdejších rybníků mohli vidět ubíhat smečky psů, kteří za sebou tahali vozíky se svými pány – mushery. Ti se pravidelně v půlce března přijíždějí na zdejší nejníže položenou trať u nás rozloučit se sezónou závodů psích spřežení.

Devátý ročník Hustopečské pětky přilákal letos na start více jak padesát závodníků ze tří zemí a téměř dvoustovku jejich psích svěřenců a tak pořadatelé z Musher´s clubu Pohoda Starovice a Cvč Hustopeče byli spokojeni.

„Účast je tradičně skvělá,“ pochvaloval si u startu Jiří Košulič. „Přijeli sem i známá jména tohoto sportu jako je Martina Štěpánková, Jaroslav Jiránek, Dan Navrátil, Michal Chovanec nebo Dušan Olšák. Ti všichni mají na svém kontě medaile z ME i MS. Taky nás hodně potěšilo, že se přišlo na závody podívat tolik diváků.“

Pro psy sice nepříjemně teplé počasí totiž vylákalo k trati početnou diváckou kulisu, která viděla všechny disciplíny tohoto atraktivního sportu. Běžci se psy, kola a skútry tažené jedním nebo dvěma psy i tradiční vozíky s několika psy v zápřahu, to vše se prohánělo na téměř pětikilometrovém okruhu.

Vrcholem závodu pak byly posádky s početnými zápřahy, přičemž ty největší měli až čtrnáct psů. Jeden z nich patřil Pavlu Kučerovi z Volar na Šumavě, který do Hustopečí přivezl dvacítku psů. Doma jich má ale podstatně víc.

„Na svém ranči jich chovám sedmdesát dva a staráme se o ně celá rodina,“ prozradil nám po závodech jeden ze zkladatelů musherského sportu u nás.

„Prostě jsem zjistil, že žít a starat se o smečku psů tak, jak o tom píše Jack London je možné i u nás a je to dokonce moc krásné,“ prozradil svou inspiraci Pavel Kučera, který je mimo jiné organizátorem nejtěžšího závodu psích spřežení u nás Šediváčkův long, při kterém musí psí spřežení urazit v zimě a těžkém terénu i několik stovek kilometrů.

Příští rok budou pořadatelé slavit jubilejní desátý ročník závodu. Už teď se na něj pečlivě chystají. „Mělo by to být něco velkého a chystáme i nějaké překvapení,“ láká na desátý ročník Jiří Košulič.