Křišťálové ocenění pro nejúspěšnějšího sportovce roku si v úterý večer odnesla z kulturního domu v Charvátské Nové Vsi krasobruslařka Lucie Myslivečková. Tedy alespoň pomyslně. V době konání akce se totiž jako náhradnice připravovala ve Francii na mistrovství světa v krasobruslení.

„Být sportovcem roku pro mě znamená především velkou čest. Věřím, že byli nominovaní výborní sportovci, a mrzí mě, že se stejně jako vloni nemohu účastnit předávání cen osobně,“ poslala na dálku vzkaz pro Břeclavský deník dvaadvacetiletá krasobruslařka.

Anketu, ve které hlasovala odborná sportovní veřejnost ovládla opět po roce. Tentokrát ji na stupních vítězů doplnil handbiker Stanislav Bíza, účastník loňského mistrovství světa handicapovaných cyklistů, a Milan Obořil, jenž se stal loni juniorským mistrem světa v klasické kulturistice.

„Takové ocenění od lidí potěší. Jsem rád, že jsem se díky titulu mistra světa zviditelnil. Dřív o mě lidé ani nevěděli. Letos se mi ale těch pohárů nějak nakupilo, budu si na ně doma muset sestavit vitrínku,“ přemýšlel po skončení téměř dvouhodinového galavečera bronzový Obořil, který byl v nominaci už loni. Tehdy se ale do nejlepší desítky nedostal.

To Bíza už loni v anketě byl. Skončil na pátém místě a letos si tak o tři příčky polepšil S umístěním byl nadmíru spokojený.

„V cyklistice je stoupání vzhůru během na dlouho trať. Vždy je co zlepšovat, i loni tomu tak bylo, hlavně na mezinárodní scéně jsem mohl skončit výš. Tato cena je pro mě ale především ukazatelem, že se ubírám správným směrem a je pro mě motivací k další tvrdé práci,“ svěřil se bezprostředně po převzetí ocenění třicetiletý sportovec.

Desítka nejlepších jednotlivců prošla za rok obměnou, své pozice mezi dekádou nejlepších od loňska obhájili jen čtyři sportovci.

Zato složení nejlepší trojice kolektivů Břeclavska zůstalo stejné. Týmům kralovaly stejně jako při minulém ročníku stolní tenistky MSK Břeclav. Jen prvoligové volejbalistky Lokomotivy na druhém místě vystřídaly atlety ze stejnojmenného oddílu.

Za trenéry se dostalo ocenění trojici Ladislav Klim, Marek Svoboda a Gabriela Harťanska, přičemž nejmladší trenérka dostala ocenění nejvyšší.

Speciální cenu za dlouhodobou práci s mládeží si odnesl František Pafkovič. „Kdyby to nebavilo sportovce, nebude to bavit ani nás,“ podotkl v děkovné řeči předseda břeclavského veslařského oddílu.

Své slovo na konci dostal i starosta města Břeclavi Oldřich Ryšavý. „I když na to nevypadám, oni to veslaři dobře ví, že jsem tak napůl aktivní veslař,“ rozesmál starosta sál.

V bohatém kulturním programu se dostalo i na pěvecká vystoupení Moniky Agrebi nebo Simony Pavelkové.

KONEČNÉ VÝSLEDKY ANKETY

Dospělí

1. Myslivečková Lucie – krasobruslení, Kraso Břeclav
2. Bíza Stanislav – handbike, Pepe's Gym Hustopeče
3. Obořil Milan – klasická kulturistika
4. Rylichová Lucie – broková střelba, J.A.M. Břeclav
5. Mikýsek Martin – veslování, SVK Břeclav
6. Kolínek František – atletika, AK Perná
7. Ellö Vivien - stolní tenis, MSK Břeclav
8. Malariková Markéta – atletika, Lokomotiva Břeclav
9. Machovec Jiří – jezdectví, JK Mikulov
10. Paulík Roman – atletika, Lokomotiva Břeclav

Dorost/junioři

1. Buzrlová Anežka - veslování, SVK Břeclav
2. Bzirská Adriana - atletika, Lokomotiva Břeclav
3. Juška Radek - atletika, Lokomotiva Břeclav

Žactvo

1. Podešťová Radka - plavání, PH Hustopeče
2. Vašíček Jan - stolní tenis, MSK Břeclav
3. Cinádr Marek - judo, Sokol Tvrdonice

Kolektivy dospělí

1. Stolní tenistky MSK ČP Břeclav Gumotex (extraliga žen)
2. Volejbalistky TJ Lokomotiva Břeclav (I. liga žen)
3. Atleti Lokomotivy Břeclav (I. liga mužů)

Kolektivy dorost/junioři

1. Dorostenci SVK Břeclav (veslování)
2. Starší dorost MSK Břeclav U19 (fotbal)
3. Dorostenky Lokomotivy Břeclav (atletika)

Kolektivy - žáci

1. Žačky SVK Břeclav (veslování)
2. Žačky SK MG Břeclav (moderní gymnastika)
3. Kadetky Lady Stars Hustopeče (mažoretkový sport)

Trenéři

1. Harťanská Gabriela
(mod. gymnastika SK MG Břeclav)
2. Svoboda Marek
(handbike, Fitness Club Freedom Hustopeče)
3. Klim Ladislav
(atletika, Lokomotiva Břeclav)

Trenér mládeže

1. Pafkovič František
(veslování, SVK Břeclav)
Trenér starších žáků a dorostenců Břeclavi. Dorostenci jsou v rámci České republiky ojedinělým veslařským kolektivem, jehož členové jsou v české dorostenecké reprezentaci

Síň slávy

Hýbner Jaroslav – 70 let
Za 10 let působení při MSK Břeclav položil základy dnešních úspěchů břeclavského stolního tenisu. Hned v prvním roce svého působení dokázal s družstvem žen postoupit z druhé ligy do první. Po dvou sezonách pak vytáhl ženy do extraligy. S tímto družstvem potom získal i první mistrovský titul (2005). Pod jeho vedením se dostal tým dvakrát do semifinále mezinárodní Superligy. V současné době už se věnuje převážně mládeži (Jan Vašíček, Svatava Janků nebo Denisa Pyskatá). Kromě trénování dětí (má licenci A) dlouhá léta sám školí nové trenéry, je i autorem několika publikací o stolním tenise.

Pavkovič Václav, Švéda Jan
Nejslavnější břeclavští veslaři. V roce 1960 se zúčastnili letních olympijských her v Římě jako členové české reprezentační osmy. Poměrně nečekaně vybojovali bronzové medaile. Jan Švéda už bohužel nežije.

Dominik Pavel – 70 let
Se sportem začínal jako žák v tenisovém oddíle Slovan Břeclav. Břeclavskému oddílu sídlícímu v areálu Nad Splavem zůstal věrný dodnes. Šedesát let tu působí jako hráč a dvacet let jako funkcionář. Závodně hrál tenis až do svých 42 let, hrál nejvyšší krajskou soutěž. V 80. letech vedl i okresní tenisový svaz. Začátkem 90. let byl u zrodu Slováckého tenisového klubu a od roku 2003 ho vede jako předseda. Za jeho funkční období se zasloužil o rozsáhlé zlepšení vybavení, kvality všech dvorců i sociálního zařízení. Rozšířily se i šatny a dva kurty dostaly umělé osvětlení.

Hvězdou Břeclavského deníku je gymnastka Nikola Baránková

Břeclav – Jedinou vyhlášenou kategorií v rámci Nejúspěšnějšího sportovce roku 2011 na Břeclavsku, ve které měla veřejnost možnost ovlivnit pořadí, byla Hvězda Břeclavského deníku. Do redakce dorazilo za měsíc přesně 101 vyplněných kuponů, z kterých vzešel nečekaný vítěz.

Loňské prvenství obhajovalo družstvo žaček břeclavské moderní gymnastiky. Letos zůstalo ocenění ve stejném oddíle, nejvíce aktivních příznivců totiž měla moderní gymnastka SK MG Břeclav Nikola Baránková. Ta zvítězila o parník před hustopečským handbikerem Stanislavem Bízou a žákyněmi SK MG Břeclav.

1. NIKOLA BARÁNKOVÁ
(moderní gymnastika, SK MG Břeclav)
- 2. místo na MČR v kategorii III. kombinovaného programu moderní gymnastiky. Třetí místo získala i v soutěži družstev na MČR v kombinovaném programu. Na oblastních přeborech Jihomoravského kraje první místo.

2. STANISLAV BÍZA
(handbike, Pepe's Gym Hustopeče)
- dvojnásobný mistr ČR v handbike, účastník MS handicapovaných cyklistů (13. a 16. místo. V Českém poháru skončil loni druhý.

3. ŽÁKYNĚ MOD. GYMNASTIKY SK MG BŘECLAV
- 3. místo na MČR v estetické skupinové gymnastice, stejné umístění i na ESG Cupu 2011. 2 místo na mistrovství Jihomoravského kraje.

Další pořadí: 4. Lady Stars Hustopeče, 5. Lucie Myslivečková, 6. Radek Juška, 7. Tereza Stehlíková, 8. Miroslav Tržil, 9. Milan Obořil, 10. Jaroslav Chvátal, 11. Martin Mikýsek, 12. Anežka Buzrlová, 13. dorostenečtí veslaři Břeclavi, 14. Markéta Malariková, 15. František Kolínek