Strany novin zaplnila již na konci ledna, kdy s partnerem Matějem Novákem skončila na mistrovství Evropy ve Švýcarsku desátá. Tím dosáhli nejlepšího výsledku českého tanečního páru za několik posledních let. Teď Lucii přibyl triumf v anketě o nejúspěšnějšího sportovce roku 2010 a za měsíc ji čeká zlatý hřeb sezony v podobě účasti na mistrovství světa v Japonsku.


Předem ti chci pogratulovat k vítězství v anketě o Nejúspěšnějšího sportovce Břeclavska. Čekala jsi, že bys mohla být tak vysoko?

Popravdě jsem to spíš nečekala. Ale je to bezvadné překvapení. Mrzelo mě, že se nemůžu zúčastnit osobně. A teď mě to mrzí o to víc.

Podle slov tvé matky jsi ideální dcera. Splnila jsi jí všechny její podmínky, máš úspěchy ve sportu a studuješ na vysoké škole. Co ty na to?
Myslím, že je to zásluha hlavně mé maminky, která mě poprvé přivedla na zimní stadion, deset let se mnou ráno vstávala na tréninky a ve čtrnácti letech mi dodala odvahu odejít bruslit do Prahy. Z poloviny mě tak vychovávali moji trenéři, se kterými jsem trávila většinu volného času. Dříve trenérka Eva Horklová, dnes Natalie Karamyševa a Rostislav Sinicyn. Doma trávím málo času a jsem šťastná, kdykoliv ze mě mají rodiče radost, jako třeba teď.

Určitě se shodneme, že i letos máš našlápnuto hodně vysoko, hlavně díky ME ve Švýcarsku. Přes kvalifikaci na ME jste s Matějem prošli víceméně suverénně. Bylo to opravdu tak snadné nebo jste si věřili?
Podle startovní listiny jsme trošku očekávali postup do hlavní soutěže. Snadné to ale nebylo, protože jsme zvyklí začínat závod z krátkého tance, takže začít závod volnou jízdou bylo nezvyklé, a i přes dlouhou přípravu to bylo těžší než normálně.

Smůla před velkými akcemi se tě asi stále nepustila. I nyní sis těsně před volnou jízdou poranila nohu. Co se ti tam stalo?
Vstoupili jsme na led na rozjížďku a začali klasické kolečko přešlapování. V tu chvíli vstoupil na led italský tanečník Massimo Scali, neviděl nás, my jsme to nestihli ubrzdit a srazili jsme se s ním. U toho mě kopl bruslí do nohy a pořezal mě. Bylo to krvavé zranění. Bohužel nebylo ani moc času na ošetření, protože jsme jeli hned jako druzí v pořadí.

V konečném hodnocení jste skončili desátí, přesto je to nejlepší umístění českého tanečního páru za poslední několik let. Jaká byla na mistrovství Evropy konkurence?
Po olympiádě ve Vancouveru několik párů odešlo, několik zůstalo. A také přibyly úplně nové dvojice, které jsme moc neznali. Jinak si myslím, že se startovní konkurence je pořád stejná, moc se nemění.

Panuje mezi páry na těchto vrcholných akcích rivalita nebo se znáte a přátelíte se?
Většinou jsme přátelé. A díky tomu, že mluvíme rusky i anglicky, tak si rozumíme téměř se všemi. Rivalita je tam určitě taky, bez toho by to nebyl sport. Ale myslím, že vždy najdeme společnou řeč. Já mám krasobruslařskou partu ráda a neřeším, jestli mě někdo porazil a nebo já jeho.

Jak velkou roli hraje podle tebe osobnost trenéra? Myslíš, že kdybys trenéry změnila, byla bys minimálně stejně tak úspěšná jako dosud?
Máme s trenéry dobrý vztah. Mají na nás sice vysoké nároky, ale toho si na nich nejvíce cením. Kdyby na nás vysoké nároky nekladli, nikdy bychom nebyli tam, kde jsme dnes. Trenéry bych neměnila, jsme jeden tým.

Splnil se Vám na letošním mistrovství Evropy sen nebo máte ještě vyšší cíle?
Myslím, že životní sen se mi splní, až předvedeme všechno, co umíme, a budeme vědět, že je to naše momentální maximum. Zatím si myslím, že máme dost možností se zlepšovat. Člověk se nesmí uspokojit.

Jak se vypořádáváš se začínající popularitou? Poznávají tě lidé na ulici nebo jen na závodech?
Začínající popularitu moc nevnímám. I když jsem byla trošku překvapená, kolik lidí mě po maturitě oslovilo krasobruslařko, i když jsem je osobně vůbec neznala. Na závodech v zahraničí jsem profláknutá nevyslovitelným příjmením, a tak nám všichni říkají domácky Lucie a Matěj. Příjmení raději vynechávají.

Na které závody se nyní připravuješ? Jsi na soustředění nebo pilně studuješ?
Připravujeme se s Matějem v Německu na mistrovství světa, které se bude konat v Japonsku. Chystáme se tam poslední březnový týden. Momentálně jsme ale na týden v Praze, tak se budu snažit úspěšně dokončit podzimní semestr.

Nazkoušíš s Matějem Novákem a trenéry letos ještě nějakou novou choreografii?
Před mistrovstvím světa už nebudeme experimentovat. V květnu začneme pomalu trenérům přinášet nápady a skládat nové programy. Budeme na nich pracovat celé léto. Máme na to spoustu času.

Začátkem března bude v Břeclavi tradiční krasobruslařská exhibice. Těšíš se na představení před domácími diváky?
Samozřejmě se moc těším. A jsem moc ráda, že se letos můžeme předvést i u mě doma. Břeclav je pro mě plná vzpomínek, a ráda se před Matějem pochlubím, jak je to pěkné město.