Ve dnech 28. a 29. ledna 2011 se v Městské sportovní hale setkají jak mladí začínající atleti, tak i světová esa tohoto sportu. To vše navíc jako finále sedmého ročníku Moravské výškařské tour.

O týden později

„Zvolili jsme letos o týden pozdější termín než obvykle,“ sdělil nám manažer závodu Alfonz Juck. „Má to své výhody v tom, že skokané jsou již trochu rozeskákaní a je pravděpodobné, že budou podávat lepší výkony. Také můžeme usilovat o start těch atletů, kteří obvykle začínají sezónu později a dosud v Hustopečích nemohli závodit. Nevýhodou je zase to, že se dostáváme už do termínové kolize s jinými závody v Evropě a Americe. Já však věřím, že jméno Moravské výškařské tour a Hustopečského skákání je už natolik známé, že nemusíme mít strach o to, že by na startu chyběla kvalitní jména,“ věří Juck „svému“ závodu.

Jeho slova potvrzuje i zájem atletů, kteří chtějí v Hustopečích startovat. Vzhledem k tomu, že Chorvatka Blanka Vlašičová i sympatická Američanka Chaunté Howard, která nadchla minulý ročník hustopečskou halu, prohlásily, že vynechávají halovou sezónu, bude největším tahákem pro všechny organizátory výškařských mítinků start Němky Ariane Friedrich. „Jednáme s Ariane o možnosti startu v Hustopečích. Ona sama projevila zájem, ale v této chvíli se musíme dohodnout na podmínkách,“ prozrazuje něco ze zákulisí jednání ředitel mítinku Zbyněk Háder a přidává další jména.

„Chceme tradičně nabídnout divákům všechny čtyři výškařské ingredience. To znamená nejvyšší světovou kvalitu, nejlepší české závodníky, nastupující mládí i trochu exotiky na startu. Namíchat správně tento koktejl není vůbec snadné a dá to hodně práce. Věřím však, že se nám to povede. Chtěli bychom ke startu v Hustopečích zlákat ještě medailistku z loňského ME Švédku Emu Green či Španělku Ruth Beitia. Neměla by chybět ani zástupkyně ruské výškařské školy a také nejlepší česká výškařka Iva Straková. Pokud se vše povede, mohla by v hustopečské hale atakovat své osobní maximum i sedmnáctiletá Ruska Mariya Kuchina, která už umí skočit přes 190 cm a patří mezi největší skokanské talenty na světě,“ vyjmenovává Háder největší lákadla letošního ročníku.

Pokusí se o rekord

Podobné schéma jako u žen plánují organizátoři i u mužů. Tady je však jednání mnohem složitější, protože výkonnost mužů je velmi vyrovnaná a světovou špičku dnes tvoří více jak třicítka závodníků. Proto se organizátoři mítinku soustřeďují na to, aby do hustopečské haly přilákali světovou jedničku. „Ivan Uchov to v Hustopečích moc dobře zná. Ví, že se tady skáče hodně vysoko, a diváci ho mají velmi rádi. Proto je pro nás prioritou start právě tohoto atleta,“ svěřuje se Zbyněk Háder.

„Už v této chvíli mohu divákům v Hustopečích slíbit, že pokud se nestane nic mimořádného, bude se Ivan v Hustopečích opět pokoušet o zdolání svého zdejšího úctyhodného maxima 237 cm, což je zároveň nejlepší výkon dosažený na území České republiky. I k němu se snažíme najít vhodné partnery, kteří by mu pomohli k co nejlepšímu výkonu. Ať už je to náš Jaroslav Bába, Švéd Thörnblad, mistr světa z roku 2007 Donald Thomas z Baham nebo některý z amerických výškařů. Pokud se povede alespoň polovina z toho, co jsem zde vyjmenoval, budu spokojený,“ dodává Háder.

Jak je vidět, Hustopečské skákání chce i v příštím roce útočit na pozice jednoho z nejlepších halových výškařských mítinků. Poslední ročník byl vyhlášen jako druhý nejlepší mítink na světě, což v mnohém zavazuje. I když podmínky pro pořádání takové akce jsou rok od roku složitější, můžete se už nyní těšit na skvělou podívanou při nejvýznamnějším sportovním podniku v tomto regionu.