„Po základní části se týmy rozdělí do dvou skupin. První tři družstva ze základní části postoupí do finálové skupiny, kde budou bojovat o vítězství v první lize a postup do extraligy. Zbývající družstva budou hrát jen o sedmé až dvanácté místo, tedy ve skupině o udržení. Jsme rádi, že jsme z té zamotané situace v naší skupině vyšli nejlépe," těšil trenéra Ivana Rylicha posun Břeclavanek na třetí místo.

Na třetí postupové místo mohly v „moravské" skupině dosáhnout hned čtyři družstva. Shodou okolností se spolu tyto týmy utkaly v přímém souboji, a tak bylo poslední dvojkolo napínavé až do konečného hvizdu.

Pro Břeclavanky to bylo jasně „nalajnované". Musely dvakrát vyhrát a získat minimálně pět bodů, aby právě Opavankám sebraly před jejich domácím publikem poslední postupové místo.

„Holkám se s návratem uzdravené nahrávačky Lucie Slobodové do sestavy vrátila herní jistota a především sebevědomí. Od prvního hvizdu rozhodčích jsme vyrukovali na domácí s nepříjemným taktickým podáním a dominovaly ve všech herních činnostech. Domácímu trenérovi nestačily ani dva oddechové časy na odvrácení jasné prohry v prvním setu 16:25," liboval si Rylich.

Ve výborném výkonu pokračovaly volejbalistky Lokomotivy ve druhém i třetím setu. Kvalitní podání doplnily tvrdým útokem a bezchybnou obranou na síti i v poli.

V každém setu si Lokomotiva vypracovala náskok až šesti bodů, který si koncentrovanou hrou pohlídaly do konce zápasu. Dokonale zaskočily opavsky tým a zaslouženě vyhrály 3:0 na sety.

Žádné podcenění

Odvetu už si domácí hráčky nemohly dovolit jakkoliv podcenit. Jejich záměr jim plně vyšel v prvním setu. Absolutně nekoncentrovanou Břeclav Opavanky jednoduše přehrály 25:11.

V druhém setu se břeclavský tým vrátil k výbornému výkonu z předchozího dne a jasně vyhrál 25:16. I ve třetím setu měly navrch břeclavské volejbalistky a vyhrály 25:23.

„Také začátek čtvrtého setu jsme měli rozehraný dobře. Vedli jsme 16:13, ale znovu jsme neudrželi koncentraci a začali ztrácet bod za bodem. Toho zkušená Opava využila a vyhrála čtvrtou sadu nakonec 25:22," připomněl Rylich kritický moment.

Nejtěžší krok

O vítězi tak musela rozhodnout zkrácená hra pátého setu. Lokomotivě teklo do bot, potřebovala uhrát i tento poslední bod. Břeclavanky dostály jménu svého klubu a rozjely se jako správná mašina. Předváděly bezchybnou hru a vyhrávaly už 14:9.

„Jenže ten poslední bod jsme nemohly uhrát. Domácí tým ucítil příležitost na zvrat v utkání a začal se nebezpečně přibližovat. Dramatickou koncovku nakonec rozhodla svým útokem Lucka Slobodová. Břeclav vyhrála rozhodující set těsně 15:13 a celý zápas tím pádem 3:2 na sety. Zajistily si tak účast ve finálové skupině, ze které vyjde vítěz první ligy a postupující tým do extraligy žen.

Břeclavanky se nyní formou odvet utkají se Sokolem Praha-Nusle, Českými Budějovicemi a Dobřichovicemi.

SK p.e.m.a. Opava – TJ Lokomotiva Břeclav 0:3 (-16, –19, –19) a 2:3 (11, –16, –23, 22, –13)