Přes přebory Moravy a republiky během jednoho roku prodělal úžasný progres až na mistrovství světa. Břeclavský rodák sice z Turecka medaili nepřivezl, zůstal však těsně za stupni vítězů. Plán na příští rok má tedy jasný. Chce zlato.


Jak dlouho ses na mistrovství světa připravoval?
Moje příprava mistrovství světa juniorů začala prakticky ihned po mistrovství republiky, které se konalo 13. června ve Zbýšově. Měl jsem docela málo času na to, abych nabral nějaké svaly navíc. Objemová fáze u mě trvala jen nějaké tři měsíce a už někdy v polovině záři mi začala dieta a tvrdá příprava na svět. Poslední týdny před závody už byly velice náročné po fyzické i psychické stránce. Striktní dieta a tréninkové dávky mi dávaly pořádně zabrat. Musel jsem si vzít v práci tři týdny volna, protože už jsem to fyzicky nestíhal.

Jel jsi sbírat zkušenosti nebo ses chtěl poprat o dobré umístění?
Neměl jsem vůbec žádné ambice, přece jenom to bylo moje první mistrovství světa, kde se sjedou jen ti nejlepší a budou porovnávat své formy. Takže jsem tam jel s pokorou. S tím, že budu rád za každé umístění. Ale pro svou formu jsem udělal to nejlepší, co jsem mohl. Doufal jsem, že se dostanu alespoň do finálové šestice, což se mi povedlo.

Musel jsi projít nějakou kvalifikací?
Kvalifikace přímo na mistrovství žádná není, protože tam jede jen závodník, kterého vybere česká reprezentace. Ta určí, kdo pojede za A–tým, a kdo za béčko. Museli jsme jezdit na srazy reprezentace před mistrovstvím, kde nám kontrolovali formu, a dva týdny před závodem proběhla konečná nominace, na které se určilo, že pojedu za Áčko.

Jak probíhal samotný závod?
V pátek probíhala jen prezentace závodníků a rozdělování do jednotlivých kategorií. Nakonec jsem byl vybrán do kategorie do 75 kg ve sportovní kulturistice. V sobotu potom začaly naostro boje v semifinále a na neděli bylo v plánu finále.

Čtvrté místo na MS je rozhodně úspěch. Jaká byla konkurence v tvé kategorii?
Konkurence byla obrovská, jelikož se mistrovství konalo v Turecku, kde jsou velice kvalitní závodníci, a hlavně tam přijelo hodně Egypťanů. Ale já osobně nemůžu moc soudit, zda jsem měl těžkou kategorii, ale po promluvě se státními trenéry a reprezentanty mi bylo řečeno, že moje kategorie byla opravdu kvalitní. Proto beru mé umístění jako opravdový úspěch.

Čeká tě v nejbližší době ještě nějaká akce nebo si chceš teď užít zaslouženého volna?
V nejbližší době mě nic velkého nečeká. Až od nového roku mě čeká tvrdá příprava na další mistrovství světa, které prostě musím přijet vyhrát. To jsou mé ambice. Z příštího mistrovství světa juniorů chci zlato.

Setkal ses v Turecku i s některým ze slavných kulturistů, kteří by byli tvými vzory?
V Turecku bohužel žádná velká kulturistická hvězda nebyla. Ale mimo závodění tam byla krásná atmosféra, spousta diváků a příjemné prostředí. Takže jsem s průběhem závodů spokojený. Jen ta cesta byla hodně zdlouhavá, v průběhu letu jsme měly průtahy. Měli jsme s kolegy z reprezentace strach, že se nám kvůli prodlevám pokazí forma, ale nakonec vše dobře dopadlo, v Turecku na naši výpravu počkali.