Akce zimních plavců se uskuteční jako každý rok v areálu Slováckého veslařského klubu Nad Splavem a pořádá ji Klub sportovního potápění Nautilus Břeclav. Letos půjde už o 37. ročník závodu v distančním ploutvovém plavání.

Od půl jedenácté budou postupně na tratích 100, 250, 500 a 750 metrů soutěžit otužilci, mezi jinými i několik domácích závodníků z oddílu Břeclavští bobři. Přijedou také závodníci ze Slovenska a celý tým otužilců z TJ Haná Prostějov. V závodu na nejkratší stometrové trati se břeclavským divákům mohou znovu představit i neregistrovaní příchozí otužilci. Ti budou moci sobě i svému okolí dokázat, že studená voda pro něě nepředstavuje žádné nebezpečí. Několik takových se každý rok najde.

Hlavní závod odstartuje v 11:30 hodin ve Staré Břeclavi u Lipek. Na plavce čeká kilometrová trať. Určená jak pro ploutvové plavce, tak i zimní plavce, freedivery a potápěče. Pořadatelé předem avizují start Jarmily Slovenčíkové ze Zlína, mistryně světa ve freedivingu z roku 2007. Chybět nebude ani několikanásobný šampion Vánočního kilometru, trenér české reprezentace Zbyněk Svozil z Olomouce.

Veřejnost se bude moci přímo v areálu občerstvit svařákem a jinými lahůdkami. Zájemci se mohou projet po Dyji třeba vytápěnou výletní lodí Lodní dopravy Břeclav. Ani na ní nebude chybět svařák.