Nejenom návštěvníci tanečního festivalu Creamfields byli zklamáni a rozezleni víkendovými rozmary počasí. Stejné pocity bezmoci zažil v sobotu dopoledne i břeclavský cyklista Milan Bachman. Měl se poprat na jednom z nejprestižnějších vrcholů sezony, rakouské Salzkammergut Trophy 2008 o skvělý výsledek. Nejtěžším soupeřem však nebylo kvalitní startovní pole plné zvučných jmen světové cyklistiky, nýbrž déšť, který nečekaně rakouskou spolkovou zemi Salzbursko začal zkrápět jen pár minut před startem věhlasného závodu.

Měli jsme v devět ráno vyjet. Jenomže čtvrt hodiny před startem začalo hustě pršet. Startovalo se ve výšce pět set metrů a měli jsme jet kilometrové převýšení. Jenomže já jsem na chladné závody dost náchylný. Loni jsem to riskl na evropském poháru a sezona pro mě skončila v polovině května,“ komentoval špatné cyklistické podmínky Bachman, který se nedlouho po startu otočil a jel zpět na start. Tím pro něj prestižní závod skončil. „Záleží na každém, co pro něj ten podnik znamená. Určitě jsem nebyl výjimka, spousta jezdců udělala to stejné, co já,“ vysvětlil břeclavský cyklista. Dojet až do cíle se rozhodl Bachmanův kolega ze stáje Pells Team Matouš Jobánek. Možná, že by udělal lépe, kdyby svého zkušenějšího kolegu napodobil. V době, kdy se pohyboval kolem třicátého místa, totiž na kluzké trati upadl a bolestivě si zhmoždil kotník. Navíc to znamenalo propad v závodním poli až na konečné šestadevadesáté místo.

„V tak těžkém závodě a tak náročných podmínkách stojí každý pád spoustu sil a také umístění,“ prohlásil Břeclavan. A nebude Bachman za své rozhodnutí vzdát prestižní závod od svého sponzora plísněn? On sám tvrdí, že určitě ne. „Jde o rozhodnutí každého závodníka. Je to jen na vůli. Ale sponzor určitě raději uvidí, že dva měsíce závodím, než abych někde houpal nohama. Navíc je zaměřen především na Českou republiku,“ objasnil závodník. I díky tomu, že vzdal rakouský závod, se může o víkendu ukázat hned na dvou tuzemských podnicích. Nejprve v sobotu na Vysočině, o den později se „projede“ okolo Českých Budějovic. Na zahraničí však rozhodně nezanevřel. Ještě v této sezoně by se rád podíval do Itálie či Německa. „Vše je ale otázkou financí,“ nepřekvapuje. Ani Alpy pro něj nebudou navždy tabu. Již příští rok chce dokázat, že optimistická prohlášení před letošním ročníkem nebyla jen prázdnými gesty.

„Nebude to ale nic jednoduchého,“ upozorňuje Bachman. „Tentokrát byl Salzkammergut ještě mnohem nabitější než dříve. Vždyť moji kategorii, 109,7 kilometru, vyhrál Ital Gilberto Simoni, dvojnásobný vítěz slavného Gira. Skvělí byli také Kolumbijci Paez a Caro.“ České barvy tak letos v Rakousku nejlépe hájil Svatopluk Janečka ze stáje Superior Raiders, který dojel na velmi dobrém jedenáctém místě.