Už dopoledne vyrazili na okruhy mezi Hlohovcem, Valticemi a Lednicí hobby cyklisté a elitní ženy, krátce po poledni pak vyrazila na 104 km dlouhou trať mužská a juniorská elita. Velkou cenu nakonec vyhrál Luboš Malovec, slovenský závodník ve službách Saganova izraelského týmu Cycling Academy.

Oproti loňskému ročníku se museli organizátoři spokojit s chladným počasím a silným větrem. „Sice nepršelo, ale studené počasí zapříčinilo, že nepřijelo několik nemocných a již přihlášených závodníků nakonec nedorazilo a jakýsi úbytek byl poznat i v dětských kategoriích. Přece jen, loni bylo dvacet stupňů a slunečno, teď o minimálně deset stupňů Celsia méně," krčila rameny ředitel závodu Petr Beneš z pořádajícího břeclavského Sportcomplexu.

Vítr třídil

Co na plat, počasí se objednat nedá. První závod české sezóny se přesto povedl, milosrdné počasí uštědřilo závodníkům jen pár kapek. Vítr byl nakonec největším tvůrcem závodní taktiky. Žádný tým radikálně neútočil a nevyprovokoval rozhodující útok, ale peloton na větru řídnul každým kolem.

STUPNĚ VÍTĚZŮ
- Muži elite: (104 km): 1. Malovec (SR) ⋌2:21:08 hodiny, 2. Čanecký (SR)⋌2:21:10, 3. Kaňkovský (CZE)⋌2:21:11
- Ženy elite (56 km): 1. Nosková (CZE)⋌1:27:16:4, 2. Vaníčková (CZE) ⋌1:27:16,6, 3. Růžičková (CZE)⋌1:30:30,4

- Jezdci Sportcomplexu Břeclav: Libor Zajíc 1:22:44.2 – 1. MÍSTO v kategorii, Miroslav Peňáček 1:26:39.3 – 4. MÍSTO v kategorii, Milan Beneš 1:35:15.9

Kilometr před cílem se podařilo pelotonu dojet v posledním okruhu nastoupivší dvojici cyklistů a o medailích se rozhodovalo až ve spurtu na cílové rovince, ve kterém byl nejrychlejší právě Malovec (2:21,08 hodin). Ten zaskočil zkušenějšího krajana Čaneckého i nejlepšího Čecha Aloise Kaňkovského.

„Vítr byl prověrkou pro všechny cyklisty, ukázalo to jejich připravenost. Alespoň se na trati netaktizovalo, jelo se naplno," potěšilo Beneše plné nasazení téměř dvou stovek elitních závodníků.

Z domácích závodníků se nejvíce dařilo břeclavskému Liboru Zajícovi, který vyhrál kategorii 40–50 let a mezi hobbíky bez rozdílu kategorií nestačil jen na jednoho Poláka. „Jeli jsme od druhého kola všichni tři v úniku, byl to závod na doraz. Už to bylo v závěru na křeče. Nebylo se kde šetřit. Věděl jsem, že svou kategorii vyhraju, ale chtěl jsem zaútočit i na celkové prvenství. Škoda, snad to vyjde příště," řekl závodník, který loni nestartoval kvůli zlomenému lokti a přes zimu evidentně dobře natrénoval.

Jeho oddílový kolega Miroslav Peňáček (1:26:39 hodin) letos na medaili nedosáhl. V kategorii hobbíků nad 50 let byl čtvrtý. Ve stejné věkové kategorii naopak zazářil poštorenský cyklista Bronislav Ševčík, který ji v čase 1:24:46 hodin vyhrál.

Další z břeclavských cyklistů Libor Foukal závod nedojel, ovšem ne svou vinou. Naopak, zaslouží si uznání. „Závod jsem skrečoval v momentě, kdy jsem se připletl do hromadného pádu. Samotnému se mi nic nestalo, ale jeden ze závodníků upadl do bezvědomí, tak jsem mu poskytl první pomoc, než nám zastavilo auto a přijela záchranka," vyprávěl sedmatřicetiletý cyklista.

„Nakonec z toho bylo jen lehké zranění, v cíli jsme se zraněným mluvili. Naštěstí to bylo naposledy, co jsme potřebovali záchranku," oddechl si Beneš.

Na závěr závodního dne vyjelo na trať 76 dětí, nejen břeclavských a hlohoveckých, ale soutěžily i dětské doprovody hobby závodníků z celé republiky. Nejmladší z nich byly teprve čtyřleté děti na odrážedlech, jejichž závody byly pro diváka nejvděčnější. „Náš klub získal stříbro mezi sedmiletými cyklistkami zásluhou Emy Benešové, nejstarší chlapeckou kategorii vyhrál domácí Filip Grunský. Jen pro zajímavost, nejstarším závodníkům na startu z řad hobbíků bylo téměř sedmdesát let," připomněl ředitel závodu.

Vklad do mládeže

Zároveň přiznává, že Velká cena pro pořádající klub není nijak extra výdělečným podnikem. „Ze startovného nám něco málo zbude, z toho vyplatíme brigádníky, kteří se během závodu starají o bezpečí a pořádek na trati. Celkem se na organizaci podílelo pětatřicet lidí, z toho pět intenzivně už dlouho před začátkem závodu. Zbytek vložíme do klubové pokladny a vrazíme to zpět do cyklistiky, objedeme za to asi půl sezony pro naše mladé závodníky. I pro nás je to jakási brigáda, kterou si vypomůžeme při našem fungování," dodal Beneš.