Obliba tohoto sportu v okresním městě stále stoupá. „Letos tu máme opravdu zastoupení ze všech břeclavských základních škol, k tomu se ještě přidali přespolní školy z Valtic a hrušek, což s povděkem kvitujeme. Celkem se přihlásilo více než sto dvacet dětí," počítá pořadatel soutěže a jeden z trenérů Slováckého veslařského klubu Josef Akai.

Právě pro veslování jsou trenažery nedílnou součástí zimního tréninku a přebory škol jsou vhodným předstupněm náboru nových talentů. „Výhodou veslování na trenažeru i na vodě je, že nerozhoduje váha nebo sportovní postava. U nás mohou vyniknout i děti, které by třeba v jiných sportech neobstály," tvrdí Slávka Kouřilová, další z trenérek klubu.

Na pódiu se střídají mladší žáci a žačky, následně usedají za trenažer na půlkilometrovou vzdálenost i jejich kolegové z vyšších tříd základních škol. Nezáleží, jestli se jede rozjížďka nebo finále, všichni mají podporu spolužáků, učitelů a registrovaných veslařů, kteří nemohou závodit a proto jen radí svým, možná budoucím oddílovým, kolegům.

Otázka zní: Napálit to hned ze začátku nebo šetřit síly na finiš? Ti nejrychlejší školáci projedou pět set metrů za dvě minuty a pár sekund.

Nakonec přijímá výzvu zazávodit si i starosta města Břeclavi Pavel Dominik.