Osmadvacetiletý atlet zaznamenal v areálu VUT Pod Palackého vrchem 789 centimetrů. „Vypadá to, že mám velkou formu, ale bohužel vítr mě pokaždé úplně rozhodil na rozběhu. Bylo strašně těžké se trefit na prkno,“ vysvětlil Juška.

Radek Juška
narozen: 8. března 1993
disciplína: skok daleký
tři nejlepší výkony této sezony:
7. června – 811 centimetrů
14. února – 797 centimetrů
2. června – 795 centimetrů

Poslední dva pokusy závodu dokonce vynechal. Vítězství si zajistil hned prvním skokem, druhý Dan Kováč ze Slavie Praha za Juškou zaostal o 55 centimetrů. „Nemělo cenu pokračovat. I kdybych skočil osm a půl metru, kvůli větru mi to v ničem nepomůže,“ hlesl Juška.

Nejlepší výsledek v této sezoně si připsal minulé pondělí v Praze na Memoriálu Josefa Odložila, kde dosáhl 811 centimetrů. „Forma pořád graduje a i teď v Brně jsem se cítil dobře. Všechno zatím drží a myslím, že i trenér (Josef Karas – pozn. red.) může být spokojený,“ poznamenal vítěz světové univerziády v roce 2017 v Tchaj-peji.

Junior Martin Ježek (uprostřed) ovládl závod na skifu.
Břeclavští veslaři sbírali v Brně medaile z mistrovství Moravy

Juška na splnění limitu pro Tokio má poslední dvě šance. V sobotu a v neděli ho čeká evropský šampionát družstev v Rumunsku a 26. a 27. června se ve Zlíně uskuteční mistrovství České republiky. „Limit chci skočit, abych měl účast na olympiádě stoprocentní a věděl, že jsem si ji zasloužil a mám na ni,“ zdůraznil Juška.

Do Japonska vede kromě splnění limitu ještě jedna cesta. Podle pořadí ve světovém žebříčku se na vrchol sezony, který odstartuje 23. července, kvalifikuje dvaatřicet nejlepších dálkařů.

„Myslím si, že se tam těmi body můžu probojovat. Nerad ale jedu na nějakou soutěž tak, že se na ni dostanu na poslední chvíli nebo jen do počtu,“ uvedl Juška.

Šestinásobnému mistrovi republiky mezi dospělými patřilo mezi nejlepšími dálkaři světa k 8. červnu přesně třiadvacáté místo. „Je to tam docela natěsno. Může se stát, že se pár kluků odhlásí kvůli zranění. S tím ale nemůžu počítat,“ podotkl.

Radek Juška se letos hodlá dostat na svou druhou olympiádu.
Sečkářův memoriál nabídne bahamské hvězdy ve výšce či rozjetého Jušku

V této sezoně ovládl šest závodů, na mítinku Diamantové ligy v anglickém Gatesheadu skončil čtvrtý. V březnu ovšem kvůli nachlazení vypadl z nominace na halové mistrovství Evropy v polské Toruni. „Teď si opravdu nemůžu na nic stěžovat a nemůžu se ani vymlouvat, že mě něco trápí. Malé bolístky mám, ale jinak všechno drží,“ ujistil Juška a s úsměvem dodal: „Hlavně ať to nezakřiknu.“

I podle svých slov má letos lepší formu než loni. „Od druhého závodu sezony, kdy jsem začal skákat, se mi všechno v hlavě srovnalo a od té doby pokračuju slibně. I na náběhu jsem na tom daleko líp než loni na republice, kde jsem zaskákal suprově (první místo za výkon 810 centimetrů – pozn. red.). Myslím, že teď jsem ještě o level jinde,“ dodal Juška.