V čínském průmyslovém městě se šesti a půl miliony obyvatel byly závody specifické. Místo obvyklých dvou kilometrů se jela jen poloviční trať, všechny země měly navíc stejné lodě. „Mně ta kratší trať vyhovovala, Mírovi už méně, ten má raději větší vzdálenosti. Ale poprali jsme se s tím, jak nejlépe jsme mohli. Dali jsme do toho vše. Ani nedokážu říct, jak moc to bylo fyzicky náročné. Na vítězné Rumuny jsme bohužel neměli, ti na kilometr speciálně trénovali," podotkl osmnáctiletý veslař z oddílu SVK Břeclav, jenž si v Nanjingu pochvaloval zahájení mládežnické olympiády. To mnozí srovnávali se zahájením letošní olympiády v Soči.

V rozjížďce porazila česká dvojka lodě Spojených států amerických, Indie a Slovinska a zajistila si přímý postup do semifinále. I tam reprezentanti České republiky dominovali a vyhnuli se dalším opravným jízdám. Šetřili síly. Ve finále mezi šesti nejlepšími posádkami v polovině trati vedli, ale nakonec je Rumuni předjeli. Bronz brala ve středu brzy ráno našeho času posádka Turecka.

„Cennější je pro mě zlato z mistrovství světa, byla to prestižnější akce. A to přesto, že pořadatelům v Číně nemám co vytknout, olympiádu připravili bezvadně," dodal Helešic přímo po stříbrném závodě. Na otázku, jak se mu líbí olympijská medaile se usmál. „Jo, je hezká, takovou ještě nemám," odpověděl Helešic.