Tentokrát komplikace spojené s ledem nejspíš nehrozí a v okolí hraniční řeky se plavci dočkají díky suchému počasí jen zmrzlé země a maximálně jemného poprašku sněhu.

Sportovní akce se koná letos už potřetí u příležitosti výročí vstupu České republiky do takzvaného Schengenského prostoru. Zúčastní se jí okolo padesáti zimních plavců z ČR, Slovenska, Polska, Velké Británie a Itálie.

Mezi zimními plavci bude opět několik úspěšných pokořitelů Kanálu La Manche (Mihola, Haan a další). Letos se dokonce přihlásil vynikající italský dálkový plavec Thomas Kofler.

Účastníci si při zahájení připomenou i oběti z řad uprchlíků z tehdejších států socialistického bloku, kteří zahynuli při pokusech o útěk do Rakouska přes statní hranici na řece Dyji.

„Slavnostní nástup se bude konat o půl dvanácté na rakouském území nedaleko Bernhardsthalu, 150 metrů za hraničním kamenem XI. Odtud se plavci pěšky přesunou zpět do České republiky, kde u dřevěného mostu nedaleko zámečku Pohansko vstoupí kolem čtvrt na jednu do vody a hromadně poplavou maximální vzdálenost jeden kilometr po proudu až do cíle opět na rakouském břehu Dyje,“ popsal průběh akce organizátor Milan Vojta.

Méně výkonní otužilci se budou postupně připojovat od cíle.